Twój przewodnik po typowych przekierowaniach (+ Przykłady użycia)

by Brian Glassman
Twój przewodnik po typowych przekierowaniach (+ Przykłady użycia) thumbnail

Podczas aktualizacji treści na Twojej stronie, możesz zauważyć, że niechcący utworzyłeś kilka niedziałających linków. To nic takiego, zdarza się!

Widzisz, kiedy URL się zmienia i nie jest prawidłowo przekierowany, powoduje to występowanie uszkodzonych linków, znanych również jako błędy 404. Te problemy szkodzą doświadczeniom użytkownika i Optymalizacji dla Wyszukiwarek (SEO).

Dobra wiadomość jest taka, że możesz użyć przekierowań do naprawienia uszkodzonych linków, przekierowując ruch z dawnych treści na nowe strony internetowe. W ten sposób możesz zoptymalizować strukturę swojej strony internetowej i unikać typowych błędów frontendu.

Ten post omówi, czym są przekierowania i kiedy możesz rozważyć ich użycie. Następnie przedstawimy przegląd podstawowych typów przekierowań i wyjaśnimy, jak możesz je zaimplementować na swojej stronie internetowej. Gotowy?

Wprowadzenie do przekierowań

Przekierowanie to metoda, która przekierowuje użytkowników odwiedzających stary URL na nową stronę. Kiedy odwiedzający kliknie na oryginalny URL, przekierowanie zabiera ich na odpowiednią, zaktualizowaną stronę, którą właściciel witryny chce, aby znaleźli.

Jednym z głównych powodów stosowania przekierowania jest zapobieganie wyświetlaniu przez odwiedzających stron błędów. Na przykład, jeśli na twojej stronie występują jakiekolwiek uszkodzone linki, użytkownicy mogą zobaczyć błąd 404 zamiast szukanej treści. To jest również znane jako błąd 404 (Nie Znaleziono Strony):

Strona błędu 404

Po napotkaniu komunikatu 404, odwiedzający są bardziej skłonni do opuszczenia Twojej strony internetowej. To nie jest idealna sytuacja w żadnych okolicznościach. Ponadto, wyższa stopa odrzuceń może zaszkodzić Twojemu SEO.

Powiązany artykuł
Narzędzia SEO do Optymalizacji Twojej Strony dla Sukcesu
Przeczytaj więcej

Jednakże możesz uniknąć tych problemów, stosując przekierowanie. Możesz kierować użytkowników do odpowiednich treści, nawet po zmianie adresu URL. Oto kilka przypadków, kiedy możesz potrzebować przekierować link:

Przekierowania mogą oferować wiele korzyści, ale tylko wtedy, gdy są stosowane prawidłowo. Dlatego ważne jest, aby rozważyć najlepsze praktyki dotyczące przekierowań. W ten sposób można uniknąć typowych błędów.

Na przykład „łańcuchy przekierowań” występują, gdy istnieje wiele przekierowań prowadzących od oryginalnej treści do ostatecznego adresu URL. Może to zwiększyć czas ładowania strony, zmniejszyć równość linków i negatywnie wpłynąć na SEO.

Jeśli Twoja treść ma pętlę przekierowań, oznacza to, że istnieje wiele przekierowań, które ostatecznie prowadzą z powrotem do oryginalnego URL. W rezultacie odwiedzający mogą czekać dłużej na tę samą wiadomość o błędzie zamiast na Twoją treść.

Aby sprawdzić swoją stronę pod kątem łańcuchów i pętli przekierowań, możesz użyć platformy takiej jak Screaming Frog. To narzędzie dostarcza wyszukiwarkę stron internetowych, która może audytować przekierowania:

Screaming Frog SEO SPider

Za pomocą SEO Spider od Screaming Frog, możesz sprawdzić masowo swoje przekierowania. Korzystając z tego narzędzia, możesz zidentyfikować wszelkie pętle lub łańcuchy przekierowań i użyć nowego przekierowania do rozwiązania problemów.

6 rodzajów przekierowań URL (i dlaczego możesz ich używać)

Teraz, gdy znasz podstawy przekierowań URL, omówmy dostępne różne typy. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą opcję dla swojej strony internetowej.

Przekierowanie 301

Przekierowanie 301 to stałe przekierowanie ze strony usuniętej lub przeniesionej. Jest to jeden z najczęściej stosowanych typów przekierowań.

Skoro przekierowanie 301 jest trwałe, powinieneś użyć tej opcji tylko wtedy, gdy nie musisz już więcej mieć dostępu do oryginalnej treści. Kiedy wdrożysz przekierowanie 301, jego kod informuje wyszukiwarki, że pewne treści zostały usunięte i nie muszą być już indeksowane.

Powinieneś rozważyć użycie przekierowania 301, gdy:

  • Trwałe usuwanie strony internetowej
  • Przenoszenie Twojej strony na nową domenę
  • Zmiana adresu URL strony przez skracanie lub maskowanie linków
  • Konsolidacja wielu elementów treści w jedną stronę internetową

Przekierowanie 301 może być bardzo przydatne do poprawy doświadczenia użytkownika na Twojej stronie internetowej. Dzięki niemu możesz na stałe zapobiec wyświetlaniu użytkownikom strony błędu 404.

Na przykład, jeśli jeden z Twoich produktów nie jest już dostępny, możesz przekierować ruch na inne kolekcje produktów. Może to zatrzymać odwiedzających na Twojej stronie, oferując im podobne rekomendacje:

strona z rekomendacjami produktów

Ten sposób może również korzystnie wpłynąć na twoje SEO. Na przykład, stosując przekierowania 301, możesz połączyć wiele fragmentów ubogiej treści w jeden szczegółowy zasób. Jest to inteligentny sposób na ponowne wykorzystanie treści i poprawę niewydajnych stron internetowych.

Przekierowanie 302

Przekierowanie 302 jest podobne do 301, z tą różnicą, że jest to przekierowanie tymczasowe. Wskazuje, że oryginalna treść została tymczasowo przeniesiona na nowy URL.

Z perspektywy przeglądarki (tj. użytkownika) nie ma dużego znaczenia pomiędzy przekierowaniem 302 a 301. Jednak przekierowanie 302 posiada inny kod statusu odpowiedzi HTTP. Ten kod informuje wyszukiwarki, aby nie aktualizowały swoich linków do oryginalnego zasobu.

Rozważ użycie przekierowania 302, kiedy:

  • Wprowadzanie zmian w oryginalnej treści
  • Przeprowadzanie testów A/B
  • Informowanie publiczności o wyprzedanych produktach

Przekierowania 302 mogą często poprawić doświadczenia użytkownika, informując odwiedzających o zmianach i aktualizacjach na stronie. Na przykład, możesz tymczasowo przekierować na stronę z odliczaniem podczas ponownego uruchamiania produktu:

strona odliczania

Najlepszą rzeczą w przekierowaniach 302 jest to, że można wrócić do oryginalnej treści w późniejszym czasie. Zamiast więc trwale uniemożliwiać wyszukiwarkom i widzom oglądanie niektórych stron, można po prostu przekierować na tymczasową stronę zastępczą.

Przekierowanie 303

Przekierowanie 303 jest kodem statusu odpowiedzi HTTP, który oznacza „zobacz inne”. Podobnie jak przekierowanie 302, jest to tymczasowy kod, który informuje przeglądarkę i wyszukiwarkę, że oryginalna treść została zastąpiona podobnym zasobem.

Główna różnica między przekierowaniami 303 a 302 polega na tym, że 303 nie jest pamięcią podręczną. Może to być przydatne, jeśli nie chcesz, aby Google przechowywało pewną stronę internetową na dłuższy czas.

Przekierowania 303 są przydatne do przekierowywania po PUT lub POST request methods. Zapewnia to, że odświeżenie strony nie wyzwala ponownie przekierowania.

Na przykład, możesz użyć przekierowania 303 do obsługi wysyłania formularzy. Są one często używane do przekierowania na strony podziękowania po wpisach:

strona sukcesu przesłania formularza

Po wypełnieniu formularza przez odwiedzającego, przekierowanie 303 nie pozwoli mu użyć przycisku wstecz, aby odświeżyć stronę. Dzięki temu przekierowaniu możesz uniknąć otrzymywania duplikatów zgłoszeń formularza.

Przekierowanie 307

Inną tymczasową opcją jest przekierowanie 307. Jest to przekierowanie po stronie serwera, które informuje wyszukiwarki, że w przyszłości możesz zmienić adres URL. To, co wyróżnia przekierowanie 307, to wymóg zachowania spójności metody żądania HTTP.

Chociaż przekierowania 307 są podobne do przekierowań 302, mogą być bardziej klarowne. Wynika to z faktu, że przekierowanie 307 nie zezwala na konwersje z metody żądania POST na metodę GET.

Możesz chcieć użyć przekierowania 307 podczas prowadzenia powtarzającej się promocji lub rozdawania nagród. Może to być przydatne do częstego aktualizowania adresów URL:

przykład strony internetowej z loterią online

Przekierowanie 307 pozwala na okresowe aktualizowanie zawartości linku, jednocześnie korzystając z oryginalnego adresu URL. W ten sposób możesz uniknąć utraty ruchu sieciowego.

Przekierowanie 308

Podobnie jak przekierowanie 301, przekierowanie 308 wskazuje, że oryginalny adres URL jest trwale przenoszony. Jednak przekierowania 308 nie pozwalają na zmianę metody żądania z POST na GET.

Możesz użyć przekierowań 308 dla wszystkich tych samych przypadków użycia przekierowań 301, na przykład gdy trwale przenosisz zasób do nowej lokalizacji. Dodatkowo, przekierowanie 308 może się przydać, gdy migrujesz stronę internetową, która zawiera wiele formularzy utworzonych za pomocą metody POST.

Dodatkowo, używanie przekierowania 308 może dać większą kontrolę nad żądaniami przeglądarki. Ponieważ można określić metodę żądania POST lub GET, często może to być czystsze i bardziej efektywne niż przekierowania 301.

Odświeżanie Meta

Inaczej niż w przypadku innych metod na tej liście, meta refresh jest przekierowaniem po stronie klienta. Zamiast przekierowywania na serwerze sieciowym, dzieje się to w przeglądarce internetowej. Możesz rozpoznać to przekierowanie jako odliczanie odświeżania na niektórych stronach:

strona internetowa tymczasowa meta refresh

Możesz użyć tego typu przekierowania do odświeżenia strony internetowej, na której już znajduje się odwiedzający. Może to być korzystne dla aktualizacji dynamicznych stron internetowych, takich jak aukcje online.

Niestety, implementacja odświeżania meta może również wiązać się z pewnymi wadami. Podczas korzystania z tej techniki, wyszukiwarki mogą oznaczyć Twoją stronę jako spam. Ponadto, odświeżenia meta mogą wpływać na doświadczenia użytkownika ze względu na zwiększone czasy ładowania.

Otrzymuj treści bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej

Zapisz się teraz, aby otrzymywać wszystkie najnowsze aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Jak wdrożyć przekierowania (3 metody)

Każdy typ przekierowania może oferować określone korzyści dla Twojej strony internetowej. W związku z tym będziesz chciał dokładnie rozważyć, które przekierowanie jest najbardziej odpowiednie dla Twoich celów. Następnie możesz łatwo zaimplementować swoje przekierowania za pomocą jednej z następujących metod.

1. Użyj wtyczki przekierowania WordPress

WordPress to oprogramowanie typu open-source, a deweloperzy tworzą zawsze nowe pluginy, aby zwiększyć jego funkcjonalność. Dla właścicieli stron na WordPressie, plugin przekierowań jest jednym z najprostszych sposobów na stworzenie swoich przekierowań.

Jeśli ta opcja Cię interesuje, zalecamy pobranie i instalację pluginu Redirection. Jest to darmowe narzędzie, które umożliwia zarządzanie wszystkimi przekierowaniami w jednym miejscu:

Strona wtyczki przekierowań WordPress

Jeśli użyjesz tego pluginu, nie będziesz musiał polegać na skomplikowanym kodowaniu. Dopóki twoja strona WordPress obsługuje trwałe linki, możesz użyć Redirection do skanowania w poszukiwaniu uszkodzonych linków i naprawić je przekierowaniami.

Powiązany artykuł
Jak wybrać odpowiednie pluginy dla Twojej strony WordPress
Przeczytaj więcej

Aby rozpocząć, przejdź do swojego panelu WordPress. Następnie przejdź do Plugins > Add New. Użyj narzędzia wyszukiwania, aby znaleźć wtyczkę Redirection. Kiedy ją znajdziesz, po prostu zainstaluj i aktywuj:

zainstaluj stronę przekierowania

Następnie przejdź do Narzędzia > Przekierowania. Pozwoli to na utworzenie nowych przekierowań lub edycję istniejących:

dodaj nowe przekierowanie

Kliknij na Dodaj Nowy, i wprowadź zarówno źródłowy adres URL, jak i docelowy adres URL:

dodaj nowe przekierowanie 301 Redirection

Następnie znajdź kod HTTP w zaawansowanych opcjach i wybierz z listy typów przekierowań. Będziesz mógł wybrać spośród przekierowań 301, 302, 303, 304, 307 i 308:

Ekran zaawansowanych opcji wtyczki przekierowań

Kiedy zakończysz dostosowywanie przekierowania, kliknij na Dodaj Przekierowanie. To takie proste!

2. Utwórz przekierowanie za pomocą pliku .htaccess

.htaccess to plik konfiguracyjny, który możesz użyć do wprowadzania zmian w oprogramowaniu serwera. Korzystając z tej metody, możesz przekierować niektóre adresy URL, tworzyć niestandardowe strony błędu 404 oraz zmieniać swoje trwałe linki z HTTP na HTTPS. Jednak ten plik jest dostępny tylko na serwerach Apache.

Możesz znaleźć swój plik .htaccess w głównym folderze swojej strony internetowej. Sposób dostępu do tego zależy od Twojego hosta i planu. Jeśli masz plan tutaj, w DreamHost, możesz uzyskać dostęp do swojego konta, wybrać stronę, z którą chcesz pracować, i przejść do Zarządzaj Plikami. Poszukaj folderu nazwanego według Twojej strony i kliknij na niego:

.htaccess redirect

Następnie znajdź plik .htaccess. Kliknij na nim prawym przyciskiem myszy i wybierz Edytuj:

.htaccess przekierowanie

Użyj edytora tekstu, aby dodać kod przekierowania. Jeśli przekierowujesz z jednej wewnętrznej strony na inną, oto podstawowy format, którego powinieneś użyć:

Przekierowanie [redirect type] [/path/to/old/file/old.html] [/path/to/new/file/new.html]

Jeśli przekierowujesz na zewnętrzną stronę, zamień końcową część na pełny adres URL strony, na którą chcesz wysłać odwiedzających.

Na przykład zaimplementowaliśmy przekierowanie 302. Oto jak wyglądał nasz kod w .htaccess:

przykładowy plik .htaccess

Jeśli implementujesz odświeżanie meta, możesz zamiast tego użyć tego kodu:

<meta http-equiv="refresh" content="2;url=http://example.com/" />

Po zakończeniu, kliknij Zapisz i Zamknij. Następnie prawdopodobnie będziesz chciał sprawdzić swoją pracę. Aby to zrobić, wystarczy odwiedzić starą URL w przeglądarce, aby zobaczyć, czy przekierowuje do nowej strony.

3. Utwórz przekierowanie w pliku PHP

Kolejnym łatwym sposobem na zaimplementowanie przekierowania jest użycie PHP. Polega to na dodaniu funkcji header () do pliku PHP, aby przekierować odwiedzających na nowy URL. Jednakże, Twój oryginalny źródłowy plik musi być plikiem PHP, aby ten proces mógł działać.

Aby zacząć, otwórz edytor tekstu. Dla osób korzystających z komputera Microsoft, polecamy Notepad++. Dla użytkowników Mac, Tumult Whisk jest dobrą alternatywą.

Następnie upewnij się, że język jest ustawiony na PHP. Otwórz swój źródłowy plik PHP, i dodaj swój kod przekierowania jako pierwszą linię dokumentu. Na przykład, kod źródłowy przekierowania 301 wygląda tak:

<?php
header("HTTP/1.1 301 Moved Permanently");
header("Location: https://www.domain.com/the-new-name.php");
header("Connection: close");
?>

Pamiętaj, że jeśli nie zdefiniujesz przekierowania 301 w nagłówku, automatycznie zostanie ustawione na przekierowanie 302. Po zakończeniu zapisz plik i przetestuj wyniki, odwiedzając stary link.

Zepsute linki mogą zwiększyć współczynnik odrzuceń na Twojej stronie internetowej, ale możesz uniknąć tego problemu, stosując przekierowania. Chociaż przekierowania 301 są najczęściej stosowanym rozwiązaniem do przekierowywania ruchu, istnieje wiele innych tymczasowych opcji. Wybierając odpowiednie przekierowanie, możesz uniknąć wyświetlania stron błędu 404 i zatrzymać odwiedzających na swojej stronie przez dłuższy czas.

Z DreamHost możesz uniknąć tego rodzaju skomplikowanego zarządzania stroną. Oferujemy profesjonalne usługi zarządzania stronami, które pozostawiają wszelkie problemy techniczne ekspertom. Sprawdź nasze plany już dziś, aby upewnić się, że wszystkie Twoje strony są przygotowane do maksymalnej wydajności!

Obraz tła reklamy

Zarządzanie Stroną Uproszczone

Pozwól nam zająć się backendem — zajmiemy się zarządzaniem i monitorowaniem twojej strony, aby była bezpieczna, zabezpieczona i zawsze dostępna.

Dowiedz się więcej