Jeśli nie jesteś w branży informatycznej, można przez całe życie (szczęśliwie) nie słyszeć słów „propagacja DNS”.
Chyba że zmigrujesz swoją stronę internetową do nowej usługi hostingowej. Dopiero wtedy dowiesz się, że błyskawiczny internet, do którego jesteś przyzwyczajony, ma coś takiego jak propagacja, i porusza się jak żółw.
Dobra wiadomość jest taka, że to naprawdę nie jest takie wolne. Propagacja DNS nie jest natychmiastowa, ale ma dużo ziemi do pokrycia. Rozumiejąc, co jest zaangażowane w DNS i jak działa propagacja, będziesz mógł użyć tej wiedzy do lepszego zabezpieczenia swojej strony i zaoferować lepszą wydajność odwiedzającym stronę.
W tym artykule wyjaśnimy czym jest DNS, jak działa i co najważniejsze, co oznacza to dla Twojej strony internetowej. Podamy również kilka wskazówek, które pomogą Ci zapewnić bezpieczeństwo DNS dla Twojej strony. Zacznijmy!
Co to jest DNS?
DNS jest akronimem od Domain Name System. Jest to katalog każdej nazwy domeny używanej do dostępu do stron internetowych w sieci. DreamHost.com, YouTube.com, Wikipedia.org oraz URL Twojej własnej strony są wszystkie przechowywane w Domain Name System.
Co to jest DNS?
Protokół Domain Name System (DNS) przechowuje rekordy, które nazwy domen odpowiadają konkretnym adresom IP. Ten system umożliwia przeglądanie internetu poprzez wpisywanie regularnych adresów URL zamiast adresów IP.
Nazywa się to systemem, ponieważ obejmuje hierarchię nameservers, które współpracują ze sobą. Zapewniają one, że kiedy wpiszesz „dreamhost.com” w swojej przeglądarce, zostanie wyświetlona zawartość z naszej strony, a nie z żadnej innej spośród milionów stron dostępnych w sieci.
Gdy wpiszesz nazwę domeny w swojej przeglądarce, DNS zaczyna działać. Ułatwia komunikację między twoim komputerem (lub innym podłączonym urządzeniem) a serwerem, na którym znajduje się hostowana strona internetowa. Jak to się dzieje? DNS dopasowuje nazwy domen do adresów IP. Przyjrzyjmy się bliżej temu procesowi.
Twoja świetna idea zaczyna się od nazwy domeny
Nie pozwól, aby ktoś inny zarejestrował Twój URL. Przeszukaj ponad 400 TLD DreamHost, aby znaleźć idealne dopasowanie dla Twojej strony internetowej.
Jak DNS i Adresy IP Współpracują
Każde urządzenie podłączone do internetu ma unikalny adres protokołu internetowego (IP), wyrażony jako wartość numeryczna. Adresy IP pomagają kierować żądania informacji w internecie. Zapytania (takie jak wpisanie nazwy strony internetowej w przeglądarce) są zwracane na adres IP nadawcy – urządzenie, którego używasz.
Adresy IP są przydzielane przez dostawcę usług internetowych (ISP) dla każdego urządzenia sieciowego. Adresy IP mogą być również aktualizowane lub zmieniane, co sprawia, że śledzenie ich to ciągły proces.
Na przykład, jeśli korzystasz z laptopa w domu, jest on przypisany do adresu IP przez Twojego dostawcę internetu. Jeśli zabierzesz ten sam laptop do pracy i połączysz się z siecią tam, Twój laptop zostanie przypisany do innego adresu IP przez dostawcę internetu Twojego pracodawcy.
Strony internetowe również mają adresy IP, ponieważ są przechowywane na komputerach podłączonych do internetu. Gdy wpisujesz nazwę domeny, nie wie, gdzie znajduje się strona internetowa. To, czego naprawdę potrzebujesz, to adres IP strony. Wtedy możesz wysyłać i odbierać informacje.
Zamiast musieć pamiętać ciągi numeryczne (IP) do oznaczania adresów stron internetowych (serwery, na których przechowywane są strony internetowe), używamy nazw domen. To znacznie ułatwia odwiedzanie wielu często odwiedzanych przez nas stron internetowych. Proces jest podobny do wyszukiwania kontaktu w telefonie.
Zamiast zapamiętywać wszystkie numery telefonów wymienione w Twoich kontaktach, możesz użyć serii wyszukiwań. Załóżmy, że chcesz znaleźć numer do Joe. Aby do niego zadzwonić, możesz:
- Otwórz swoje kontakty.
- Stuknij literę „J” dla Joe.
- Przewiń wszystkie kontakty z literą „J”, aż znajdziesz Joe.
- Stuknij w nazwę Joe, aby otworzyć jego kartę kontaktową.
- Stuknij ikonę telefonu, aby zadzwonić do Joe.
DNS przechodzi przez serię wyszukiwań, aż znajdzie jeden unikalny numer (adres IP) dla szukanej przez Ciebie strony internetowej. Innymi słowy, DNS tłumaczy każdą nazwę domeny na przypisany jej adres IP poprzez serię zapytań i serwerów.
DNS Lookup in Action
Wyszukiwanie DNS odbywa się w tle, gdy wpisujesz nazwę domeny w przeglądarce internetowej. Żądanie jest wysyłane poprzez serię zapytań i serwerów. Mianowicie:
- rekursor DNS (rekursywny resolver)
- Root nameservers
- nameservers domen najwyższego poziomu (TLD)
- autorytatywne nameservers
Rekursor DNS (rekurencyjny rozwiązywacz) obsługuje początkowe zapytanie DNS z przeglądarki internetowej. To jest podobne do dotknięcia aplikacji kontaktów, aby rozpocząć wyszukiwanie numeru telefonu Joe. Masz nazwę, ale potrzebujesz numeru.
Na przykład, Nameservers dla wszystkich domen zarządzanych przez DreamHost, w tym ‘dreamhost.com’, są ustawione zgodnie z poniższym:
- ns1.dreamhost.com 162.159.26.24
- ns2.dreamhost.com 162.159.27.142
- ns3.dreamhost.com 162.159.27.84
Wróćmy do naszego przykładu z telefonem, jeśli nazwa Joe jest zapisana w twoich Ulubionych, wyszukiwanie się kończy. Masz jego numer pod ręką i nie musisz go szukać w swojej liście kontaktów. Resolver DNS działa w podobny sposób.
Zanim Twoje zapytanie zostanie wysłane do serwerów w całej sieci, Twój resolver DNS sprawdza plik „hosts” na Twoim komputerze, indeks, który obecnie rzadko jest używany. Następnie przeszuka pamięć podręczną DNS Twojego komputera, aby sprawdzić, czy adres IP jest przechowywany w Twojej przeglądarce.
Kiedy resolver DNS wyczerpie swoje możliwości wyszukiwania przez cache komputera, router oraz nameservers dostawcy internetu, zapytanie jest następnie wysyłane do odpowiedniego root nameserver. Istnieje 13 stref root dla globalnego internetu. Każda z nich posiada root DNS server.
Te serwery Root odpowiadają na zapytania dotyczące rekordów zawartych w ich strefach. Serwer nazw Root szuka serwera DNS, który ma uprawnienia i zawiera adres IP dla wyszukiwanej nazwy domeny. Serwer Root wie, dokąd wysłać zapytanie na podstawie Najwyższego Poziomu Domeny (TLD), takiej jak .com, .org, lub .net.
Autorytatywne serwery nazw indeksują nazwy domen na podstawie TLD. Domena główna (nazwa strony internetowej plus rozszerzenie .com lub inne TLD) znajduje się na autorytatywnym serwerze nazw. Odpowiadający jej adres IP jest zwracany do wysyłającego adres IP, czyli Twojego komputera. W końcu masz numer Joe.
Co oznacza propagacja DNS (i ile naprawdę trwa)
Propagacja DNS odnosi się do czasu, jaki jest potrzebny na zaktualizowanie zmiany DNS w całym internecie. Na przykład, jeśli przeniesiesz swoją stronę na inny hosting, ustawienia DNS zostaną zmienione, ponieważ będziesz miał nowy adres IP.
Twoja strona internetowa ma kilka różnych rekordów DNS, które mogą być aktualizowane, i powinieneś być świadomy tych rekordów oraz tego, co one robią:
- A record: wymienia adres IP Twojej strony
- CNAME records: wymienia Twoje subdomeny lub inne aliasy (może być używane do przekierowania jednej domeny na inną)
- MX records: określa, który serwer pocztowy będzie obsługiwał e-mail Twojej domeny
- TXT records: dołącza informacje do Twojej domeny, takie jak rekordy weryfikacyjne
Kiedy zostanie dokonana zmiana DNS, propagacja może zająć do 72 godzin. Jednak zazwyczaj trwa to mniej niż kilka godzin. Niektóre przeszkody mogą opóźnić pełną propagację. Przyjrzyjmy się kilku najczęstszym czynnikom.
- Dostawcy usług internetowych (ISP). Dostawcy internetu przechowują informacje DNS w pamięci podręcznej, aby zapewnić szybsze ładowanie stron dla swoich klientów. Czasami mogą ignorować ustawienia TTL i zachować informacje DNS przez kilka dni.
- Rejestry nazw domen. Kiedy aktualizujesz swoje informacje DNS, aktualizacja jest wysyłana do Twojego rejestratora domen. Następnie publikuje on rekordy Nameservers w swojej strefie głównej. Niektórzy rejestratorzy domen nie publikują aktualizacji DNS natychmiast.
- Ustawienia czasu życia (TTL). To ustawienie określa, jak długo informacje DNS mogą „żyć” na komputerze lub serwerze DNS. Wyższa wartość TTL oszczędza czas wyszukiwania, utrzymując informacje w pamięci podręcznej. Pomaga to dostarczać szybsze wyniki użytkownikowi. Wadą jest to, że wyższe ustawienie TTL zapobiega otrzymywaniu przez DNS resolver najbardziej aktualnych informacji DNS.
Jeśli zaktualizujesz swoje rekordy DNS, opóźnienie w propagacji oznacza, że odwiedzający stronę mogą otrzymywać przestarzałe informacje. Możesz sprawdzić postęp propagacji DNS za pomocą narzędzia online, takiego jak Google Admin Toolbox lub DNS Checker.
Jak Opróżnić Twoją Pamięć Podręczną DNS
Twoja pamięć podręczna DNS przyspiesza żądania poprzez lokalne przechowywanie informacji, zamiast przekazywania żądań za każdym razem przez DNS. Kiedy dokonywane są zmiany w ustawieniach DNS strony internetowej, twoja pamięć podręczna nie jest aktualizowana natychmiast, więc twoje informacje mogą być nieaktualne.
Aby rozwiązać ten problem, możesz opróżnić pamięć podręczną DNS, postępując zgodnie z instrukcjami dla swojego systemu operacyjnego poniżej. Jeśli korzystasz z przeglądarki Chrome, sprawdź te instrukcje aby wyczyścić pamięć podręczną.
Windows 8 & 10
Kliknij na Start, a gdy pojawi się pole Uruchom, wpisz Cmd i naciśnij Enter. W wierszu poleceń wpisz ipconfig /flushdns jak pokazano poniżej.
Po wykonaniu polecenia i wyświetleniu monitu wpisz Exit i naciśnij klawisz Enter, aby zamknąć okno. Instrukcje są również dostępne dla wcześniejszych wersji Windows.
MacOS X 12 (Sierra) i późniejsze
Najpierw przejdź do Launchpad > Terminal, a następnie wpisz poniższe:
sudo killall -HUP mDNSResponder;sudo killall mDNSResponderHelper;sudo dscacheutil -flushcache
To wszystko, co musisz zrobić!
OS X 11 (El Capitan)
Możesz zacząć od przejścia do Launchpad > Terminal. Następnie wprowadź:
macbook$ sudo killall -HUP mDNSResponder
Alternatywnie, możesz znaleźć instrukcje online dla starszych wersji MacOS.
Linux
Linux obecnie nie korzysta z pamięci podręcznej w taki sam sposób jak Windows i MacOS, więc musisz dowiedzieć się jak należy opróżnić pamięć podręczną na twoim konkretnym komputerze.
Co Warto Wiedzieć o Bezpieczeństwie DNS
System Nazw Domen jest ciągle atakowany przez rozproszone ataki typu odmowa usługi (DDoS). Te ataki celują w serwery DNS i próbują zakłócić system, tak aby żądania domen były odrzucane.
Istnieje kilka kroków, które możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko związane z tymi atakami DDoS. Po pierwsze, użyj bezpiecznego hosta internetowego. Jest to twoja pierwsza linia obrony, a twój host stron internetowych powinien aktywnie zapewniać wzmocnione zabezpieczenia.
Wieloskładnikowe uwierzytelnianie (MFA) znacznie zmniejsza ryzyko nieautoryzowanego dostępu do plików Twojej strony, dodając dodatkową warstwę zabezpieczeń. Pierwszą warstwą jest używanie bezpiecznej nazwy użytkownika i hasła do logowania. Drugą warstwę zapewnia aplikacja uwierzytelniająca, tak jak Google Authenticator. Wielu użytkowników używa również YubiKey, sprzętowego urządzenia uwierzytelniającego.
Możesz również skorzystać z zewnętrznej usługi bezpieczeństwa takiej jak Cloudflare, Content Delivery Network (CDN), która pomaga chronić przed złośliwym ruchem i atakami. Cloudflare również przyspiesza działanie Twojej strony. Możesz go włączyć za pośrednictwem swojego panelu DreamHost, przechodząc do Zarządzaj Domenami.
Wreszcie, Firewall Aplikacji Webowej (WAF) jak ten od Cloudflare, może zwiększyć bezpieczeństwo poprzez monitorowanie ruchu internetowego między aplikacjami a internetem.
Next-Generation DNS
Bezpieczeństwo DNS jest coraz większym problemem, ponieważ ataki DDoS są coraz częstsze. Wiele firm korzysta z darmowych usług DNS dla swoich stron internetowych. Nie wszystkie z tych darmowych usług mają zasoby, aby zwiększyć bezpieczeństwo. Alternatywnie, usługi premium mogą oferować:
- Lepsze środki bezpieczeństwa, kierowanie Twojej domeny do bezpieczniejszych Nameservers
- Zabezpieczenie DNS w przypadku awarii, aby utrzymać dostępność Twojej strony w przypadku zakłóceń systemu
- Lepsza wydajność dzięki szybszemu czasowi rozwiązywania
System Nazw Domen jest kluczowy dla zachowania bezpieczeństwa, niezawodności i dokładności ruchu internetowego. W miarę jak hakerzy i inni złoczyńcy kontynuują swoje ataki na DNS, firmy oraz indywidualni właściciele stron internetowych mogą zastanawiać się, jak mogą przyczynić się do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności dla swoich stron.
Usługi domen nowej generacji odgrywają kluczową rolę w rozwoju produktów i usług, aby zapewnić bezpieczeństwo DNS i utrzymać internet bezpieczny i dostępny.
Rejestracja Domen, Wyjaśniona
Propagacja DNS zapewnia aktualne informacje w całym internecie, dzięki czemu gdy ktoś usiądzie przy komputerze i wpisze Twoją nazwę domeny, zostanie przekierowany na Twoją stronę internetową. Wszystko to dzieje się za kulisami poprzez zapytania i serwery Systemu Nazw Domen.
Możesz upewnić się, że twoje DNS jest dokładne i aktualne, zarządzając swoimi nazwami domen za pomocą usług domenowych DreamHost. Znajdź swoją nową nazwę domeny i uzyskaj konkurencyjne ceny rejestracji. Ponadto, możesz pozostać bezpieczny dzięki darmowej ochronie prywatności domeny oraz opcjonalnemu blokowaniu domeny.
Jeśli zarejestrowałeś swoją nazwę domeny gdzie indziej, również mamy dla Ciebie rozwiązanie. Możesz przenieść swoje domeny do nas i zarządzać nimi wszystkimi z jednego miejsca, bezpośrednio z Twojego panelu DreamHost!