Podstawy Optymalizacji dla Wyszukiwarek (SEO) są niezbędne, jeśli chcesz, aby Twoje treści były znajdowane organicznie w wyszukiwarkach. Jednakże, pomimo wszystkich naszych starań, by dostosować się do robotów Google, musimy również upewnić się, że zwracamy szczególną uwagę na element ludzki.
Na szczęście, dobrze napisany opis meta może przyciągnąć uwagę czytelników i przekonać ich, że Twoja treść odpowie na ich pytania oraz że warto poświęcić na nią czas. W rezultacie może to zwiększyć organiczny współczynnik klikalności (CTR) Twojej strony i pomóc przekazać Google, że Twoja strona jest cenna.
W tym poście przedstawimy Ci meta opisy i ich znaczenie dla Twojej strony internetowej. Następnie podzielimy się kilkoma ważnymi wskazówkami, które pomogą Ci pisać lepsze meta opisy i zwiększyć organiczny CTR. Zacznijmy!
Wprowadzenie do Meta Opisów
Meta opisy to fragmenty tekstu, które widzisz pod tytułem na stronach wyników wyszukiwania (SERP), jak w poniższym przykładzie:
Głównym celem dobrego opisu meta jest dostarczenie czytelnikom pomysłu, o czym jest strona internetowa. Oczywiście, tytuły również odgrywają tutaj kluczową rolę, ale jest tylko tyle informacji, które można zmieścić w jednym nagłówku.
Meta opisy zapewniają kilka zdań, aby rozwinąć treść Twojej strony. Możesz je samodzielnie napisać lub pozwolić wyszukiwarkom na ich automatyczne generowanie na podstawie treści Twojej strony internetowej.
Chociaż korzystanie z wyszukiwarek może wydawać się wygodne, zdecydowanie zalecamy pisanie własnych opisów meta. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad tym, co pojawia się w wynikach wyszukiwania i na stronach mediów społecznościowych, a także zwiększasz swoje szanse na zaangażowanie użytkowników.
Przyjrzyjmy się kilku przykładom opisu meta dla konkretnej linii obuwia. Można zauważyć, że poniższy opis meta został wygenerowany automatycznie i nie dostarcza zbyt wielu informacji:
Oto kolejny wynik dla tego samego wyszukiwania produktu, tym razem z użyciem mocniejszego opisu meta:
Ważne jest, aby zrozumieć, że opisy meta pozwalają na użycie tylko ograniczonej liczby znaków. Na komputerach stacjonarnych może to być do 160 znaków, podczas gdy użytkownicy urządzeń mobilnych zobaczą tylko 120 z nich. Mówiąc w przybliżeniu, oznacza to, że dostajesz około dwóch linii tekstu.
Dlaczego Meta Opisy są Ważne
SEO polega na trafności. Aby się wyróżnić, musisz najpierw stworzyć wysokiej jakości treści przeznaczone do odpowiedzi na konkretne pytanie lub dokładnego i precyzyjnego pokrycia tematu. Poza tym, istnieje cała masa najlepszych praktyk SEO, porad i sztuczek, które mogą pomóc ci lepiej się pozycjonować.
Niektóre z nich Google umieściło w kategorii, której algorytm używa, aby pomóc im w klasyfikowaniu treści w wyszukiwarce, określanej jako „czynniki rankingowe”. Jest ich ponad 200, w rzeczywistości. Różne przykłady obejmują użycie słów kluczowych, meta dane, użycie mediów w treściach, linki zwrotne i zaangażowanie.
Chociaż same opisy meta nie są „czynnikiem rankingowym” — w tym sensie, że nie wpływają bezpośrednio na pozycję Twoich stron — mogą pośrednio pomóc, zachęcając rzeczywistych użytkowników do kliknięcia na Twoje wyniki, co sygnalizuje wyższe zaangażowanie użytkowników i potencjalnie wpływa na Twoją pozycję w wyszukiwarkach.
Co zawrzeć w opisie meta
Dwie linie tekstu to niewiele, ale zazwyczaj wystarcza, aby objąć kilka kluczowych elementów. Najczęściej powinno to obejmować:
- O czym jest Twoja strona
- Jak może przynieść korzyści czytelnikowi
Jeśli opis meta jest zbyt ogólny, nie przekonasz użytkowników do odwiedzenia Twojej strony. Nadal otrzymasz kliknięcia, oczywiście, ale nie tak wiele, jak mógłbyś mieć w innym przypadku.
Załóżmy, na przykład, że chciałeś napisać metaopis do tego artykułu, który właśnie czytasz. Oto, być może, niezbyt dobry przykład:
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czym są opisy meta? Nie zastanawiaj się więcej, ponieważ powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć.
Chociaż dotyka głównego tematu artykułu, nie robi dobrze w zakresie prezentacji faktycznej zawartości strony. Spróbujmy teraz jeszcze raz, pamiętając o podstawowych elementach, które chcemy zawrzeć:
Meta opisy przekazują, o czym jest Twoja strona internetowa i mogą pośrednio wpływać na pozycje w wyszukiwarkach. Dowiedz się, jak napisać idealny opis meta tutaj.
To jest krótkie i na temat, a nawet zostawiło nam wystarczająco dużo znaków, by dołączyć prosty Wezwanie do Akcji (CTA). To może nie zdobyć żadnych literackich nagród, ale spełni swoje zadanie.
Jak napisać doskonały opis meta (10 kluczowych wskazówek)
W tym momencie znasz podstawy tego, co powinien zawierać opis meta. Oto 10 wskazówek, które pomogą Ci naprawdę wyróżnić Twoje opisy meta.
1. Użyj odpowiednich słów kluczowych
Jeśli czytasz to, prawdopodobnie znasz koncepcję słów kluczowych. Idealnie byłoby używać fraz kluczowych organicznie w całej twojej treści, włączając w metadane takie jak opisy.
Załóżmy, na przykład, że piszesz przepis i chcesz go zoptymalizować pod kątem frazy wyszukiwania „jak ugotować zdrową lasagnę”. To łatwa fraza do włączenia w opis meta:
Nauczenie się, jak przygotować zdrową lasagne jest łatwiejsze, niż możesz sobie wyobrazić. Przejdźmy przez przepis, który możesz ugotować w mniej niż dwie godziny!
Uwzględnianie słów kluczowych w opisach meta to najlepsza praktyka SEO. Daje to wyszukiwarkom lepsze pojęcie, o czym jest Twoja treść.
Jednak jak zawsze, upewnij się, że wpleciesz meta słowa kluczowe naturalnie. To oznacza, że nie powinieneś wypełniać swoich opisów mnóstwem słów kluczowych.
Tak naprawdę, Google odradza używanie długich list słów kluczowych w opisach meta. Dlatego będziesz chciał upewnić się, że Twój opis nadal brzmi jak coś, co napisałby człowiek (a nie Bot).
2. Rozważ liczbę znaków w opisie meta
Do tej pory większość przykładów, które pokazaliśmy, mieściła się zdecydowanie poniżej maksymalnej liczby znaków dla głównych wyszukiwarek. Chcesz wykorzystać swoje opisy meta. Jednak w praktyce, przejmowanie się liczbą znaków nie jest tak poważne, jak mogłoby się wydawać.
Aby rozwinąć nasz wcześniejszy przykład przepisu na zdrową lasagne, możesz łatwo rozszerzyć jego opis o więcej informacji:
Nauka przygotowywania zdrowej lasagni jest łatwiejsza, niż mogłoby się wydawać. W tym przepisie zastępujemy mięso bakłażanami, co oznacza, że danie będzie gotowe szybciej i wystarczy dla czterech osób.
Ten przykład przekracza limit znaków dla opisów meta na komputerach stacjonarnych i urządzeniach mobilnych w Google. W praktyce zostałby obcięty i wyglądałby mniej więcej tak:
Nauczenie się, jak przygotować zdrową lasagnę jest łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać. W tym przepisie zastępujemy mięso bakłażanami, co oznacza, że będzie się gotować …
Ten fragment nadal dostarcza mnóstwo informacji, więc nie musisz go koniecznie zmieniać. Ważne jest, aby zawrzeć istotne szczegóły na początku, aby to, co zostanie obcięte, było tylko informacją uzupełniającą.
Będziesz również chciał pamiętać, że Google odradza bardzo krótkie opisy meta. Mimo że zwięzłość jest zaletą, jednozdaniowy opis prawdopodobnie nie zawiera wystarczająco dużo informacji, aby skłonić czytelników do kliknięcia.
3. Twórz Unikalne Meta Opisy
Jeśli chodzi o meta opisy, istnieją dwa rodzaje potencjalnych duplikatów. Dobrą praktyką jest unikanie obu z nich:
- Naśladowanie opisów innych stron
- Używanie tego samego opisu na kilku twoich stronach
Ogólnie rzecz biorąc, zduplikowana treść jest prawie zawsze złą wiadomością, jeśli chodzi o SEO. Co więcej, może to zaszkodzić Twojemu współczynnikowi klikalności (CTR), jeśli masz kilka stron konkurujących o te same terminy wyszukiwania. Z tego powodu Google odradza powielanie tego samego opisu meta dla różnych stron lub postów.
Ze względów praktycznych, nie ma powodu, dla którego wszystkie Twoje strony nie powinny mieć unikalnych opisów meta. Jeśli zajmuje Ci to więcej niż kilka minut, to prawdopodobnie za bardzo to komplikujesz.
4. Napisz Przekonujący Tekst
Większość opisów meta jest dość nudna, przynajmniej z językowego punktu widzenia. Konieczność zawarcia tylu informacji w tak ograniczonej przestrzeni nie sprzyja innowacjom.
Jednym ze sposobów na wyróżnienie swoich meta opisów jest użycie przekonującego języka. Aby to zrobić, zobacz, co inne witryny piszą dla słów kluczowych, dla których chcesz się pozycjonować. Załóżmy na przykład, że szukasz przepisu na pizzę z żeliwnego naczynia.
Wiele treści będzie podobnych, co oznacza, że ich opisy meta również będą miały wspólne elementy. Jednak nie wszystkie opisy są równie skuteczne:
Do naszych ulubionych haseł z powyższego przykładu należą słowa „chrupiący”, „maślany” i „ciągnący”. Jest tu pięć wyników, ale pierwszy i ostatni wyróżniają się ze względu na ich wybór słów.
Pomyśl o tym w ten sposób — jeśli patrzysz na tę stronę, starając się zdecydować, którą przepis wybrać, prawdopodobnie wybierzesz ten, który brzmi bardziej smakowicie. Na tym etapie nie wiesz, jak dobry będzie przepis, więc twoimi jedynymi wskaźnikami są tag tytułu, zdjęcie i wybór słów w opisie meta.
5. Bądź konkretny i zwięzły
Niejasny opis meta nie przyciągnie wielu kliknięć. Jeśli czytelnik nie wie, czego się spodziewać na samym początku, ma mało motywacji, aby poświęcić wysiłek na odwiedzenie Twojej strony i przeczytanie Twojej treści.
Chociaż opis meta jest krótki, możesz w nim zmieścić szczegóły, starannie dobierając słowa. Używanie precyzyjnego języka pozwala przekazać istotę treści bez przekraczania limitu znaków.
Google podaje ten przykład bardzo szczegółowego opisu meta dla strony produktu:
Podczas pisania opisu meta dla posta na blogu, możesz dodać krótkie podsumowanie jego nagłówków, aby czytelnicy mieli szczegółowy przegląd treści:
Alternatywnie, możesz streścić jeden z kluczowych punktów swojego artykułu w swoim opisie meta. Dokładne podejście będzie zależało od charakteru twojego postu i tego, które informacje są najbardziej istotne dla czytelników.
6. Uczyń swój opis meta działającym
Proste napisanie streszczenia Twojego wpisu na blogu może powiedzieć potencjalnym czytelnikom, o czym jest. Jednakże, może być postrzegane jako szablonowe i nawet nudne, jeśli nie dodasz trochę ekscytacji do swojego opisu meta.
Możesz zaradzić temu, czyniąc swój opis meta zachęcającym do działania. Oznacza to skłonienie czytelnika do faktycznego zrobienia czegoś, gdy kliknie w nagłówek i przejdzie do Twojego artykułu.
W poniższym przykładzie opisu meta, strona angażuje czytelników, zachęcając ich do „wypróbowania tych wskazówek”, jednocześnie wyjaśniając korzyści płynące z artykułu:
Korzystanie z CTA w twoim opisie meta może przyciągnąć uwagę czytelnika, gdy przeszukuje wyniki wyszukiwarki. Może im także powiedzieć trochę więcej o tym, czego mogą się spodziewać po twojej treści.
Istnieje kilka sposobów, aby uczynić opis meta działającym. Możesz dodać bezpośrednie wezwanie do działania na końcu, jak w powyższym przykładzie. Alternatywnie, możesz używać przez cały czas strony bierniej, aby zainteresować czytelnika i zachęcić go do kliknięcia:
Oba podejścia są ważne i mogą być skuteczne w przyciąganiu czytelników na Twoją stronę, więc to kwestia preferencji. Jednakże, w każdym przypadku, zalecamy unikać biernego języka tak bardzo, jak to możliwe.
7. Rozważ swoją grupę docelową
Jest również istotne, aby wziąć pod uwagę docelową grupę odbiorców podczas pisania opisów meta dla Twojej treści. To grupa osób, która zazwyczaj czyta Twój blog lub najbardziej skorzystałaby z Twojej treści.
Możesz myśleć, że napisanie bardziej ogólnego opisu meta sprawi, że Twoja treść przyciągnie więcej osób. Jednak to podejście często bywa nieproduktywne. Dzieje się tak, ponieważ wybór nijakiego opisu meta może sprawić, że przegapisz przyciągnięcie czytelników, którzy lepiej połączą się z Twoją treścią.
Jednym z najłatwiejszych sposobów na dotarcie do idealnej grupy docelowej jest staranne przemyślenie tonu opisu meta. Na przykład, dobrym pomysłem może być użycie humoru i swobodnego języka, jeśli Twoim docelowym czytelnikiem jest pokolenie Z:
Alternatywnie, poważniejszy i bezpośredni opis z użyciem formalnego języka może być bardziej odpowiedni, jeśli twoja treść jest kierowana do starszych profesjonalistów.
8. Apel do Emocji
Warto również odwołać się do emocji w swoich opisach meta. Podejście to może polegać na kierowaniu się pozytywną emocją, taką jak ekscytacja czytelnika, lub negatywnym punktem bólu, takim jak strach czy obawa.
Uwzględnianie emocji w opisach meta może być bardzo skuteczne, ponieważ wpływa na psychologiczne mechanizmy czytelników. W rzeczywistości badania pokazują, że większość ludzi podejmuje emocjonalne decyzje przy wyborze marek lub kupowaniu produktów.
Jeśli zdecydujesz się na ukierunkowanie pozytywnych emocji w swoich opisach meta, rozważ użycie ekscytujących słów, aby czytelnicy czuli się bardziej zaangażowani w twoją treść. Oto przykład:
Zapytanie o awans może przyspieszyć Twoją karierę i zdobyć szacunek pracodawcy. Dowiedz się, jak poprosić o awans i go otrzymać!
To samo podejście może również działać dla negatywnych emocji:
Czy martwisz się o to, co stanie się z Twoją rodziną po Twojej śmierci? Sprawdź nasze polisy na życie i znajdź najlepszy plan dla siebie!
W obu przypadkach, używanie pytania na początku metaopisu może natychmiast dotrzeć do stanu umysłu czytelnika. Zajmiemy się tym bardziej w kolejnej poradzie.
9. Odpowiedz na konkretną pytanie lub zastrzeżenie
Większość osób korzysta z wyszukiwarek, aby znaleźć odpowiedź na pytanie, które mają w głowie. Można to zobaczyć na przykładzie sekcji People also ask w wynikach wyszukiwania Google:
Chociaż w opisie meta nie ma wystarczająco dużo słów, aby odpowiedzieć na potencjalne pytanie, można kierować się intencją wyszukiwania. Odnosi się to do powodu, dla którego użytkownik przeprowadza określone wyszukiwanie w Internecie.
Targetowanie intencji wyszukiwania może przekonać czytelników, że Twój post nie będzie stratą ich czasu. Natychmiastowe poruszenie powodu, dla którego szukają, pozwala zapewnić czytelnikom, że reszta Twojej treści dostarczy wartości.
Możesz odpowiadać na intencje wyszukiwania, zadając pytanie w swoim opisie meta lub nakreślając problem, który może mieć czytelnik. Na przykład, jeśli uczysz czytelników, jak stworzyć sklep internetowy, Twój opis meta może wyglądać tak:
Czy chcesz przekształcić swoją pasję w biznes i zarabiać w Internecie? Sprawdź nasz kompletny przewodnik po tworzeniu sklepu internetowego!
Ponieważ zamiar wyszukiwania idzie w parze z badaniem słów kluczowych, powinieneś wziąć to pod uwagę, planując i pisząc swój post. Następnie możesz zapewnić zwięzłe i ekscytujące zaproszenie do dalszego czytania w swoim opisie meta.
Wzmocnij swoje organiczne CTR mocnymi opisami meta
Kiedy sprowadzi się to do sedna, SEO jest bardzo konkurencyjne. Nigdy nie będziesz jedyną stroną w swojej niszy, więc musisz szukać sposobów, aby wyróżnić swoje strony w wynikach wyszukiwania. Na szczęście, informacyjny i unikalny opis meta to świetny sposób, aby przyciągnąć wzrok potencjalnych odwiedzających.
Istnieje kilka sposobów na napisanie idealnego opisu meta. Można włączyć słowa kluczowe i wykorzystać interesujący język. Zalecamy również być jak najbardziej konkretnym i szczegółowym, używając emocjonalnego słownictwa i zwrotów, które przyciągną Twoją grupę docelową.
Czy chcesz zwiększyć swoje zasięgi i przyciągnąć nowe spojrzenia na swoją stronę? Nasze usługi marketingowe SEO Dreamhost mogą pomóc Ci zoptymalizować istniejące treści, stworzyć nowe posty na Twojej stronie internetowej oraz dostarczać miesięczne raporty, aby śledzić Twój postęp. Sprawdź nasze plany SEO już dziś!
Pozycjonowanie Stron Stało Się Proste
Pozbawiamy Cię zgadywania (i rzeczywistej pracy) związanej z zwiększaniem ruchu na Twojej stronie dzięki SEO.
Dowiedz się więcej