Firewall aplikacji internetowej (WAF): Czym jest i jak go używać

by Luke Odom
Firewall aplikacji internetowej (WAF): Czym jest i jak go używać thumbnail

Kiedykolwiek próbowałeś dostać się do popularnego klubu nocnego w Vegas?

Zostań ze mną tutaj.

Nawet jeśli nie, prawdopodobnie znasz już koncepcję bramkarzy. Między innymi, odpowiadają oni za obserwowanie kolejki — i wyrzucanie każdego ubranego w klapki, obszarpaną koszulkę lub kombinezon w zwierzęcy wzór, który nie tylko sprawiłby, że przegrzaliby się, ale zdecydowanie przyćmiłby sławnego DJ-a.

Tak jak ci bramkarze, zapory aplikacji internetowych (WAFs) przeglądają cały ruch starający się dotrzeć do aplikacji internetowej, aby profesjonaliści ds. bezpieczeństwa, jak również zwykli właściciele i zarządcy stron internetowych, nie musieli martwić się o jakiekolwiek niepożądane elementy przedostające się na stronę.

Gotowy, aby przyspieszyć zabezpieczenia swojej strony internetowej WordPress korzystając z WAFs?

Ten artykuł przybliży Ci podstawowe pojęcia WAF oraz to, jak zastosować tę metodę zabezpieczeń na Twojej stronie WordPress.

Czym jest Firewall Aplikacji Internetowych (WAF)?

Diagram pokazuje, jak działa zapora aplikacji internetowej, z WAF filtrowaniem ruchu, zanim dotrze do serwera.

Zazwyczaj, kiedy ktoś mówi po prostu “firewall,” odnosi się do firewalli sieciowych. Są to narzędzia bezpieczeństwa, które automatycznie monitorują ruch w twojej sieci i decydują o zezwoleniu lub zablokowaniu wizyt z/do określonych stron i źródeł na podstawie ustalonych zasad bezpieczeństwa.

Ten rodzaj zapory sieciowej stanowi barierę między zaufanymi sieciami, takimi jak witryny zweryfikowane przez zespół ds. cyberbezpieczeństwa, a niezaufanymi sieciami, takimi jak nieznane strony, których hakerzy mogą użyć do włamania się do twoich systemów i zbierania danych.

Słownik DreamHost

Sieć

Sieć to grupa komputerów, które dzielą się zasobami i protokołami komunikacyjnymi. Te sieci mogą być skonfigurowane jako połączenia przewodowe, optyczne lub bezprzewodowe.

Czytaj więcej

Firewall aplikacji internetowej (WAF) to rodzaj firewalla, który jest skonfigurowany do pracy specjalnie z aplikacjami internetowymi.

Co to dokładnie oznacza? Zanurzmy się głębiej.

Jak technologia WAF chroni aplikacje internetowe

WAFs “obserwują” dwukierunkowy ruch internetowy (HTTP/HTTPS) przemieszczający się między aplikacjami internetowymi a internetem, wykrywając i blokując złych aktorów, zanim dotrą do twojej aplikacji internetowej. WAFs robią to poprzez filtrowanie, monitorowanie i blokowanie złego ruchu oraz ataków na warstwę aplikacji.

Oto główne metody, które WAFy stosują do filtrowania żądań i eliminowania najgorszych z nich, zanim dotrą do serwera internetowego:

  • Blocklist WAFs: Ten sposób blokuje określone rodzaje ruchu, a nie precyzyjne źródła.
  • Allowlist WAFs: Domyślnie zatrzymuje wszystek ruch, pozwalając przejść tylko zatwierdzonemu ruchowi. Chociaż może to być bardziej bezpieczne podejście, może również opóźniać nieprzewidziany, ale całkowicie legalny ruch.
  • Hybrydowe WAFs: Ten model WAF jest dokładnie tym, na co wygląda — łączy elementy zarówno blocklisty, jak i allowlisty jednocześnie.

WAFs są pomocne przeciwko atakom takim jak fałszerstwo międzywitrynowe, włączenie plików, ataki DDoS, iniekcje SQL, manipulacje ciasteczkami, ataki Man-in-the-Middle (MiTM), skrypty międzywitrynowe (XSS) i inne.

Niezawodny, nowoczesny WAF pomoże zabezpieczyć aplikacje przed listą ryzyk bezpieczeństwa Open Web Application Security Project, znaną jako OWASP Top 10.

WAFy vs. Firewalle Nowej Generacji

Nowej generacji zapora (NGFW) to rodzaj zapory ogniowej, która łączy funkcje WAF z tymi z tradycyjnych zapór sieciowych.

Robi to, monitorując przychodzące żądania sieciowe i zarządzając ruchem w prywatnych sieciach.

Chociaż WAFy i NGFWy pokrywają się pod względem funkcjonalności, ich podstawowe obowiązki i możliwości różnią się.

WAFs koncentrują się wyłącznie na zapobieganiu atakom internetowym w celu zabezpieczenia aplikacji zorientowanych na Internet i natywnych dla chmury.

Firewalle nowej generacji idą o krok dalej. Tak, zapewniają antywirusy i ochronę przed Malware, ale mogą również egzekwować polityki bezpieczeństwa oparte na użytkownikach i zbierać informacje pomocne w podejmowaniu decyzji podczas adresowania potencjalnych zagrożeń.

Otrzymuj treści bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej

Zapisz się teraz, aby otrzymywać wszystkie najnowsze aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

3 rodzaje zapór ogniowych dla aplikacji internetowych

Rodzaje zapór sieciowych aplikacji webowych – sprzętowe, programowe i oparte na chmurze – przedstawione ikonami w kolorze fioletowym.

Firewalle aplikacji internetowych przyjmują zazwyczaj trzy główne formy:

1. Aparatowa Zapora Sieciowa dla Aplikacji Webowych

Ten typ zapory aplikacji jest wdrażany na fizycznym urządzeniu sprzętowym, które instaluje się w lokalnej sieci komputerowej (LAN) w pobliżu serwerów internetowych i aplikacji.

Zalety: Oferuje szybką prędkość i wydajność dzięki swojej fizycznej bliskości do serwera, co umożliwia śledzenie i filtrowanie pakietów danych z minimalnym opóźnieniem.

Wady: Podobnie jak większość nieruchomości obecnie, posiadanie i utrzymanie fizycznego WAF może być kosztowne, ponieważ wymaga zajęcia fizycznej przestrzeni. Wydatki obejmują zakup, instalację, przechowywanie i konserwację.

Najlepiej dla: Rozwiązania sprzętowe WAF działają dobrze dla dużych organizacji o dużym ruchu i wysokich budżetach. Duże firmy potrzebują efektywnej szybkości i wydajności oraz mogą ponosić związane z tym koszty.

2. Oprogramowanie Zapory Sieciowej dla Aplikacji Webowych

Oprogramowanie oparte na WAF jest instalowane na maszynie wirtualnej (VM), a nie na urządzeniu fizycznym. Stamtąd faktyczna funkcjonalność jest podobna do WAF-ów opartych na sprzęcie. Ważne jest, aby pamiętać, że użytkownicy będą musieli uruchomić i utrzymywać VM, aby korzystać z tego rozwiązania.

Zalety: Jest elastyczny. Można go używać zarówno w konfiguracji lokalnej, jak i w chmurze, łącząc się z serwerami opartymi na chmurze. Jest również bardziej przystępny cenowo niż sprzętowe WAFy.

Wady: Uruchamianie w maszynie wirtualnej naturalnie prowadzi do wyższego opóźnienia, co sprawia, że oprogramowanie WAF jest ogólnie mniej szybkie.

Najlepsze dla: Oprogramowanie WAF jest odpowiednie dla organizacji korzystających z serwerów opartych na chmurze. Ponadto, są świetne dla małych i średnich firm, które potrzebują efektywnej ochrony aplikacji internetowych, ale nie mają ogromnych wymagań dotyczących ruchu.

3. Wdrożenie WAF opartego na chmurze

Firmy SaaS (software-as-a-service) dostarczają i zarządzają najnowszą wersją WAFów. Komponenty są w całości w chmurze, nie wymagając instalacji.

Zalety: Chmurowe WAFy są dość proste dla użytkowników końcowych. Wystarczy, że zapłacą za plan subskrypcji; dostawca usługi zajmuje się wszystkimi bieżącymi pracami konserwacyjnymi.

Wady: Ograniczone możliwości dostosowania dla użytkowników, ponieważ dostawca usług zarządza technologią WAF.

Najlepsze dla: Rekomendujemy WAF przez chmurę dla małych, a nawet średnich organizacji, które nie mają miejsca na fizyczne przechowywanie ani środków lub personelu do zajmowania się ręczną konserwacją.

Dlaczego używać zapory sieciowej dla aplikacji webowych?

WAF, czyli każda forma zapory skoncentrowanej na aplikacjach, jest koniecznością w naszej erze połączonej z internetem.

Przed chmurą, istniało wiele zapór sieciowych stojących między zewnętrznymi a wewnętrznymi sieciami.

Po chmurze, taka konfiguracja po prostu nie zadziała. Nowoczesne aplikacje nie działają w izolowanych, wewnętrznych sieciach. Zamiast tego, muszą często łączyć się z internetem, aby ich API i inne integracje działały.

WAFs rozwiązują ten problem, filtrując ruch sieciowy, jednocześnie ułatwiając i przyspieszając aplikacjom bezpośrednie łączenie się z internetem.

Ekran, który udostępniają, jest kluczowy. Zgodnie z Raportem z Badania Naruszeń Danych 2024, aplikacje internetowe były główną ścieżką, którą hakerzy wybierali podczas inicjowania naruszeń danych w 2023 roku.

Kołowy diagram pokazuje, dlaczego WAFy są kluczowe dla bezpieczeństwa. Hakerzy naruszają dane przez aplikacje internetowe 60% czasu.

WAFs nie mogą rozwiązać podstawowych luk w zabezpieczeniach aplikacji internetowej ani podatności, ale mogą pomóc zablokować złośliwy kod i utratę wrażliwych danych poprzez zatrzymywanie sondowań i zamykanie wielu ścieżek ataku oraz ograniczanie liczby żądań.

Jak zainstalować WAF za pomocą WordPressa w 3 krokach

Jeśli jesteś nowym użytkownikiem WordPressa i nie znasz jeszcze koncepcji WAF, zdecydowanie sugerujemy wybranie pluginu WordPress do obsługi Twoich potrzeb związanych z WAF.

Słownik DreamHost

Plugin

Pluginy WordPress to dodatki umożliwiające rozszerzenie funkcjonalności Systemu Zarządzania Treścią (CMS). Możesz używać pluginów do prawie wszystkiego, umożliwiają one dodawanie funkcji takich jak e-commerce i narzędzia SEO.

Czytaj więcej

Dlaczego? Zazwyczaj mają one pomocnego developera za sobą, ale ponadto, większa społeczność WordPress jest świetnym źródłem wsparcia. Dodatkowo, są one stworzone specjalnie dla WordPress, aby zapewnić elastyczność, bezpieczeństwo, skalowalność i szybkość, której większość użytkowników potrzebuje.

Aby zacząć, przejdźmy przez proces wyboru i instalacji odpowiedniej wtyczki WAF. 

1. Określ swoje potrzeby

Jest setki dostawców firewalli aplikacji internetowych.

Aby zawęzić wybór, zacznij od wymienienia swoich konkretnych wymagań na podstawie swoich potrzeb.

Rozważ następujące czynniki podczas tworzenia tej ważnej listy zakupowej:

  • Budżet: Czy szukasz darmowego narzędzia, czy jesteś gotów zainwestować w pakiet premium z zaawansowanymi funkcjami? A może jesteś gdzieś pośrodku? Określenie budżetu pomoże skierować Cię na rozwiązanie hostowane na chmurze, oprogramowaniu lub sprzęcie.
  • Kontrola i dostosowanie: Jakiego poziomu kontroli potrzebujesz? Czy chcesz w pełni spersonalizować swoje narzędzie, czy wolisz używać go tak, jak jest, prosto z pudełka?
  • Bezpieczeństwo: Czy rozważane przez Ciebie rozwiązanie zapewnia ścisłe bezpieczeństwo, aby dane Twojej firmy, jak i wszelkie dane użytkowników, które zarządzasz, były bezpieczne i prywatne?
  • Utrzymanie: Jak dużo konserwacji jesteś gotów podjąć?
  • Funkcje: Wymień wszelkie zaawansowane funkcje WAF, które mogłyby być pomocne, takie jak profilowanie aplikacji, sieci dostarczania treści (CDN), rejestrowanie ruchu itp.
  • Opinie: Jak osoby, które już pracują z narzędziem, oceniają je? Sprawdź strony z recenzjami, takie jak G2 oraz blogi, aby to ustalić.

Brane pod uwagę wcześniej, te czynniki uproszczą proces porównywania. Będziesz miał jaśniejsze pojęcie, czego szukasz, co pomoże ci odrzucić opcje, które nie spełnią twoich potrzeb.

2. Wybierz swój Plugin

Teraz nadszedł czas, aby znaleźć odpowiednie pluginy WordPress dla Twojego rozwiązania.

Najpierw odwiedzisz katalog Plugin WordPress.org lub bibliotekę Plugin WordPress.com. Wpisz „WAF” lub „web application firewall”, aby rozpocząć wyszukiwanie. To właśnie w ten sposób znajdziesz najwięcej informacji o każdym pluginie, dzięki czemu dowiesz się o wszystkich dostępnych opcjach.

Wkrótce zauważysz, że dostępnych jest wiele pluginów! Aby dokonać wyboru, skorzystaj z listy wymagań, którą właśnie stworzyłeś, jak również z tego krótkiego przeglądu niektórych z najczęściej używanych narzędzi firewall dla aplikacji internetowych:

  • All-In-One Security (AIOS): Jest to popularny i kompleksowy plugin zorientowany na bezpieczeństwo WordPress. W jego skład wchodzą funkcje takie jak darmowa zapora aplikacji internetowych (WAF), ochrona przed atakami bruteforce, blokowanie IP, śledzenie aktywności użytkowników, bezpieczeństwo logowania i wiele innych.
  • Sucuri: Kompatybilny z różnymi platformami oprócz WordPressa (Magento, Drupal, Joomla), Sucuri to wszechstronna opcja, która oferuje chmurową zaporę WAF (premium), skanującą i blokującą złośliwy ruch przez serwery proxy w chmurze w celu ochrony aplikacji internetowych przed zagrożeniami online.
  • Wordfence: Ten plugin skoncentrowany na bezpieczeństwie posiada wbudowaną zaporę na poziomie aplikacji, która broni przed zagrożeniami. Może poszczycić się dedykowanym zespołem oraz płatnymi i darmowymi funkcjami, które doskonale integrują się z WordPress, aby utrzymać integralność szyfrowania i zapewnić bezpieczeństwo danych.
  • Cloudflare: Ten plugin od lidera w dziedzinie bezpieczeństwa i wydajności stron internetowych zawiera potężną zapłatną WAF, która została stworzona, aby łagodzić zagrożenia specyficzne dla WordPressa w ciągu sekund.
  • MalCare: MalCare oferuje darmową zaporę aplikacji internetowych i skaner złośliwego oprogramowania w chmurze. Możesz również dodać funkcje takie jak natychmiastowe radzenie sobie z złośliwym oprogramowaniem i spersonalizowane wsparcie za opłatą.

3. Zainstaluj i skonfiguruj swoje nowe zabezpieczenia aplikacji internetowej

Kiedy już zdecydujesz się na plugin WAF, nadszedł czas, aby go zainstalować i uruchomić na Twojej stronie WordPress.

Przejdziemy przez to, używając wtyczki AIOS.

W lewym pasku bocznym Twojego edytora WordPress, znajdź Plugins > Dodaj Nowy Plugin.

Pojawia się menu Pluginy. Opcje to 'Zainstalowane pluginy' i 'Dodaj nowy plugin', który jest otoczony fioletowym polem

Użyj paska wyszukiwania, aby znaleźć AIOS, a następnie kliknij przycisk Zainstaluj Teraz. Poczekaj kilka sekund, aż to się zakończy, a następnie kliknij Aktywuj.

W tym momencie, jest zainstalowane!

Następny krok jest w pewnym sensie „wybierz swoją przygodę”.

Wróć do lewego paska bocznego WordPress, znajdź WP Security i wybierz Ustawienia.

Menu Bezpieczeństwa WP jest wyświetlone. Druga opcja, 'Ustawienia', jest wyróżniona

Tutaj powinieneś zobaczyć kilka komunikatów, w tym takie, które zalecają skonfigurowanie firewalla i wykonanie kopii zapasowej witryny.

Okno ustawień przedstawia 'All In One WP Security and Firewall.' Kliknij niebieski przycisk, aby 'Zacznij Teraz.'

Zalecamy wykonanie kopii zapasowej Twojej strony, klikając każdy link i postępując zgodnie z instrukcjami. Następnie kliknij przycisk Zacznij Teraz, a Twój firewall zostanie włączony.

Na koniec kliknij każdą zakładkę, aby upewnić się, że wszystko jest ustawione według Twoich preferencji. W chwili pisania tego tekstu, domyślne ustawienia (uwierzytelnianie dwuskładnikowe itp.) są dobrym punktem wyjścia.

Dostępne są osiem zakładek ustawień, które dają Ci kontrolę nad Twoim bezpieczeństwem

Zwiększ Bezpieczeństwo Aplikacji na Kolejnym Poziomie z DreamShield

Od momentu ich pierwszej koncepcji w latach 90., WAFy zapewniały i chroniły spokój ducha właścicielom i twórcom aplikacji internetowych szukającym schronienia przed złymi aktorami na świecie.

Teraz możesz skorzystać z tej samej ochrony, stosując stosunkowo prosty proces na swojej stronie WordPress.

Masz to już opanowane i chcesz jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo swojego WordPressa?

W takim razie jesteś świetnym kandydatem na DreamShield.

DreamShield identyfikuje i dezaktywuje większość zagrożeń, automatycznie sprawdza Twoją stronę pod kątem problemów codziennie, blokuje Malware i informuje Cię o stanie zdrowia Twojej strony.

Jeśli twoja strona cierpi na nieznaną lub podejrzaną dolegliwość, której nie możesz się pozbyć, skontaktuj się z naszym inteligentnym, godnym zaufania zespole wsparcia, a my ci pomożemy.

Pro Services – Zarządzanie Stroną

Zajmiemy się technikaliami

Zapewnij swojej stronie wydajność i niezawodność na poziomie przedsiębiorstwa. Zostaw backend ekspertom – skup się na swoim biznesie.

Zobacz więcej