Dlaczego powinieneś zaktualizować swoją wersję PHP (& Jak to zrobić)

by Jason Cosper
Dlaczego powinieneś zaktualizować swoją wersję PHP (& Jak to zrobić) thumbnail

Regularne aktualizowanie kopii WordPressa na Twojej stronie zapewnia wysoką wydajność i bezpieczeństwo witryny. Jeśli zapomnisz zaktualizować wersję PHP swojej strony, narażasz ją na działanie hakerów oraz potencjalne problemy z wydajnością. Ojej!

Na szczęście sprawdzenie aktualnej wersji PHP Twojej strony i przeprowadzenie aktualizacji, jeśli jest przestarzała, jest dość proste. Ten proces może przyczynić się do szybszego ładowania strony, poprawy bezpieczeństwa oraz wsparcia dla nowych funkcjonalności.

Ten artykuł omówi, czym jest PHP i dlaczego warto rozważyć jego aktualizację. Następnie pokażemy, jak sprawdzić obecną wersję PHP i zaktualizować ją, jeśli będzie to konieczne. Zacznijmy!

Otrzymuj treści bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej

Zapisz się teraz, aby otrzymywać wszystkie najnowsze aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

Wprowadzenie do PHP

PHP to język programowania i skryptów, który odgrywa ważną rolę w rozwoju WordPressa. PHP pobiera dane z bazy danych i konwertuje je na stronę internetową HTML za każdym razem, gdy ktoś odwiedza Twoją stronę.

Jako właściciel witryny, możesz nigdy nie potrzebować nauczyć się kodowania w PHP. Jednakże, po pobraniu WordPressa, automatycznie otrzymasz wszystkie pliki PHP, które tworzą rdzeń WordPressa:

Folder WordPress w kliencie FTP

Mimo że te pliki zostały napisane specjalnie dla Ciebie — i czekają tylko na Twoje treści, motywy i pluginy — istnieją pewne scenariusze, w których edycja plików PHP może przynieść korzyści:

Ponieważ PHP jest jednym z kluczowych języków stojących za WordPress, nauczenie się trochę o tym, jak z nim pracować, rozszerzy zakres projektów, które będziesz mógł realizować.

Jest prawdopodobne, że nie będziesz musiał edytować swoich plików PHP. Mimo to, nauka języka może być przydatna dla programistów, którzy chcą tworzyć nowe oprogramowanie lub dostosowania.

Powiązany artykuł
Chcesz nauczyć się WordPress? Zacznij od tych zasobów
Przeczytaj więcej

Dlaczego powinieneś zaktualizować swoją wersję PHP

Możesz już być zaznajomiony z wagą aktualizacji twojego WordPressa, motywów oraz wtyczek. To również kluczowe, aby regularnie aktualizować twoją wersję PHP.

Obecnie, WordPress zaleca aktualizację Twojej wersji PHP przynajmniej do 7.4, z jeszcze lepszą wydajnością możliwą przy użyciu 8.0. To nie jest wymagane, ale starsze wersje mogły osiągnąć koniec swojego życia, co oznacza, że nie mają już aktywnego wsparcia dla poprawek błędów czy aktualizacji bezpieczeństwa.

Oto główne korzyści z aktualizacji Twoich stron do najnowszej wersji PHP:

  • Lepsze zabezpieczenia: Starsze wersje PHP mogą być bardziej narażone na cyberataki.
  • Poprawiona wydajność: Uaktualnione PHP może poprawić czasy ładowania dzięki wewnętrznym ulepszeniom kodu i zmniejszonemu użyciu pamięci.
  • Więcej wsparcia: Obecnie wspierane wersje mają aktywne wsparcie, z regularnymi poprawkami błędów i łatami bezpieczeństwa.

Posłuchaj naszego Dyrektora ds. Operacji IT, Luke’a Odoma:

„Uruchomienie nowoczesnej, wspieranej wersji PHP jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla zdrowia, bezpieczeństwa i szybkości swojej strony internetowej. Porównajmy przestarzałą wersję PHP do starego samochodu. Oczywiście, będzie działać i przewiezie Cię z punktu A do B, ale bez nowoczesnych czujników bezpieczeństwa, technologii, oszczędności paliwa i nawigacji GPS możesz łatwiej napotkać na problemy.”

Ostatecznie, Twoja strona będzie szybsza i bardziej bezpieczna, gdy będzie działać na najnowszej wersji PHP. Jeśli Twój dostawca hostingu nie oferuje automatycznych aktualizacji dla swoich klientów, możesz postępować zgodnie z tym procesem ręcznym.

Jak sprawdzić swoją aktualną wersję PHP

Zanim zaczniesz, powinieneś sprawdzić, która wersja PHP obecnie obsługuje Twoją stronę. Jeśli zainstalowałeś WordPressa 5.0 lub wyższy, możesz zobaczyć swoją wersję PHP w swoim panelu.

Najpierw przejdź do Narzędzia > Stan Witryny:

Narzędzia WordPress Stan Strony

Na stronie Stan Witryny kliknij na Informacje. Następnie znajdź sekcję Serwer:

zobacz stan zdrowia serwera w WordPress

Tutaj powinieneś być w stanie zobaczyć swoją obecną wersję PHP:

zobacz wersję PHP swojego serwera

Kolejną prostą metodą sprawdzenia wersji PHP jest użycie panelu kontrolnego Twojego dostawcy hostingu. Dla stron DreamHost, kliknij przycisk Zarządzaj obok Twojej domeny:

zarządzaj stronami w Panelu DreamPress

Następnie znajdź sekcję oznaczoną PHP. Zostanie tam wymieniona wersja PHP Twojej strony:

zmień swoją wersję PHP

Najnowsza wersja PHP to 8.1 (z PHP 8.2 w drodze). Jeśli masz wersję starszą niż 8.0 — wersję, którą sugeruje projekt WordPress — możesz przejść do następujących kroków.

Jak zaktualizować Twoją wersję PHP (W 4 prostych krokach)

Kiedy zdecydujesz się zaktualizować swoją wersję PHP, zalecamy podjęcie kilku środków ostrożności. Po pierwsze, rozważ utworzenie kopii zapasowej swojej strony. Jeśli coś pójdzie nie tak, będziesz mógł przywrócić swoją wersję PHP, a następnie przywrócić swoją stronę do zapisanej wersji zapasowej.

Następnie upewnij się, że twoja strona internetowa jest w pełni aktualna. W swoim panelu przejdź do strony Aktualizacje i zainstaluj najnowsze wersje WordPressa, motywów i pluginów:

Wtyczka WordPress Proxy Cache

Po podjęciu tych środków zapobiegawczych, możesz rozpocząć ręczną aktualizację swojej wersji PHP. Jako prostszą alternatywę, możesz również skontaktować się z dostawcą hostingu. Host zazwyczaj może zająć się tym procesem za Ciebie.

Krok 1: Utwórz Staging lub tymczasową stronę

Aktualizacja wersji PHP może powodować konflikty oprogramowania na Twojej stronie. Dlatego mądrze jest przetestować aktualizację w środowisku stagingowym. Tworzy to oddzielne, bezpieczne środowisko do wdrażania zmian, zamiast uszkadzać Twoją działającą stronę.

W zależności od Twojego dostawcy hostingu, możesz utworzyć tymczasową stronę za pomocą panelu sterowania. W tym samouczku będziemy korzystać z panelu DreamHost.

Jeśli posiadasz zarządzany plan DreamHost, możesz skonfigurować swoją tymczasową stronę w ciągu kilku minut. Po prostu otwórz swój panel sterowania i przejdź do WordPress > Zarządzany WordPress > Zarządzaj:

Ustawienia DreamPress managed WordPress w Panelu

Na następnej stronie przejdź do Staging. Następnie kliknij na Utwórz stronę tymczasową:

utwórz stronę tymczasową jednym kliknięciem z zarządzanym hostingiem WordPress DreamPress

To skonfiguruje Twoją tymczasową stronę na automatycznie wygenerowanej subdomenie. Po tym będziesz mógł zaktualizować swoją wersję PHP, nie zmieniając swojej strony na żywo.

Krok 2: Zmień swoją wersję PHP

Niezależnie od Twojego dostawcy hostingu, zazwyczaj możesz zmienić wersję PHP swojej strony przez swój panel. Proces ten będzie wyglądał inaczej w zależności od hosta, ale warto szukać MultiPHP Managera lub selektora PHP.

Aby edytować swoją tymczasową stronę DreamHost, wystarczy przewinąć w dół do sekcji Configure PHP. Ta sekcja wyświetli Twoją bieżącą wersję PHP oraz najnowszą opcję aktualizacji:

zmień wersję PHP

Aby zaktualizować PHP, kliknij na Zmień PHP na wersję 8.1. Jeśli aktualizacja się powiedzie, ta sekcja wskaże, że Twoja strona jest aktualna:

skonfiguruj swoją wersję PHP

Mimo że zdecydowanie zalecamy testowanie zmian wersji PHP w środowisku stagingowym, możesz zmodyfikować swoją wersję PHP na swojej działającej stronie. Aby to zrobić, przejdź do Zarządzaj stronami internetowymi w Twoim Panelu DreamHost. Następnie przewiń w dół do PHP i kliknij strzałkę, aby Modyfikować:

wybierz wersję PHP w Panelu DreamHost

Na koniec wybierz nową wersję, na której chcesz uruchomić swoją stronę. Kliknij na Zmień Wersję PHP, aby zakończyć proces.

Krok 3: Szukaj Konfliktów

Po zaktualizowaniu wersji PHP zalecamy sprawdzenie wtyczek i motywów pod kątem konfliktów. Aktualizacja PHP może powodować typowe problemy takie jak Biały Ekran Śmierci lub 500 błędy wewnętrzne serwera.

Niezależnie od tego, czy zaktualizowałeś środowisko stagingowe czy swoją stronę na żywo, odwiedź frontend, aby sprawdzić, czy wszystko działa poprawnie. Jeśli zauważysz jakiekolwiek błędy po przeglądaniu strony, będziesz musiał rozpocząć rozwiązywanie problemów

Jednym z częstych powodów błędów WordPressa jest konflikt pluginów. Gdy pojawią się problemy, spróbuj dezaktywować wszystkie swoje pluginy za pomocą Akcji Grupowych na stronie Pluginów:

deaktywować wtyczki WordPress

Aby znaleźć plugin powodujący konflikt, aktywuj każdy plugin pojedynczo. Następnie możesz pobrać podobny plugin lub usunąć go, jeśli jest niepotrzebny.

Jeśli napotkasz dodatkowe problemy takie jak przekroczenie maksymalnego czasu wykonania lub błędy trybu konserwacji, możesz potrzebować edycji pliku wp-config.php. Ten proces może wymagać bardziej szczegółowego rozwiązywania problemów, takich jak zwiększenie limitu pamięci PHP.

Powiązany artykuł
Jak naprawić błąd 503 w WordPressie
Przeczytaj więcej

Krok 4: Publikuj zmiany na swojej stronie na żywo

Jeśli zaimplementowałeś nową wersję PHP na stronie tymczasowej, nadszedł czas, aby opublikować tę zmianę na Twojej stronie na żywo. Zazwyczaj możesz to zrobić w panelu sterowania hosta.

Na przykład, DreamHost oferuje proste przeniesienie danych ze strony tymczasowej na Twoją stronę internetową jednym kliknięciem. Gdy już upewnisz się, że wykryłeś wszelkie potencjalne konflikty, możesz kliknąć na Opublikuj Staging na Żywo:

przesuń środowisko staging do środowiska produkcyjnego

To z powodzeniem zaktualizuje wersję PHP Twojej strony. Ponieważ użyłeś strony stagingowej, nie musisz martwić się o nieoczekiwane błędy!

Gotowy na ulepszenie?

Możesz być niechętny do aktualizacji wersji PHP, ponieważ obawiasz się, że może to zakłócić działanie Twojej strony. Jednak aktualizacje PHP ostatecznie poprawiają bezpieczeństwo i wydajność Twojej witryny. Możesz łatwo uniknąć jakichkolwiek konfliktów, testując zmiany przed wprowadzeniem ich na żywo.

Podsumowując, oto cztery kroki, które możesz podjąć, aby zaktualizować wersję PHP swojej strony internetowej:

  1. Utwórz stronę stagingową.
  2. Zmień wersję PHP.
  3. Szukaj konfliktów.
  4. Opublikuj zmiany na swojej stronie na żywo.

Chociaż możesz samodzielnie zaktualizować swoją wersję PHP, możesz chcieć uniknąć robienia tego przy każdym nowym rozwoju. Tutaj, w DreamHost, nasze plany Utrzymania Strony teraz obejmują automatyczne aktualizacje PHP! W ten sposób możesz usiąść wygodnie, zrelaksować się i pozostawić ten proces nam.

Obraz tła reklamy

Zarządzanie stroną staje się proste

Pozwól nam zająć się backendem — będziemy zarządzać i monitorować Twoją stronę, aby była bezpieczna, zabezpieczona i zawsze dostępna.

Dowiedz się więcej