Gratulacje! Wykonałeś ciężką pracę związaną z promocją strony internetowej, aby poprowadzić potencjalnego klienta bezpośrednio do stron Twoich produktów.
Ale nie możesz jeszcze zupełnie odpocząć na laurach.
Podczas czytania opisu produktu, aby zdecydować, czy dokonają zakupu w Twoim biznesie e-commerce, pojawia się pytanie za milion dolarów: Czy kupią to, co sprzedajesz?
Odpowiedź w dużej mierze zależy od tego, ile czasu i wysiłku włożysz w opis swojego produktu.
Może się wydawać drastyczne, by przywiązywać tak dużą wagę do opisów produktów, ale badania pokazują, że często stanowią one punkt decyzyjny w podróży klienta.
Prościej mówiąc, użytkownicy, którzy znajdą wystarczające informacje w opisie produktu, są bardziej skłonni czuć się pewnie i dokonać zakupu.
Osoby, które tego nie robią, mają większą tendencję do opuszczania strony lub całkowitego opuszczenia Twojej witryny.
W świecie zdominowanym przez internet po pandemii, istnieją trzy główne czynniki wpływające na to, jak amerykańscy konsumenci wybierają miejsce zakupów:
- Opcje dostawy i szybkość (amen)
- Cena (oczywiście)
- Jakość obrazów online i opis produktu (wow!)
Dobrze napisane opisy produktów są kluczowym narzędziem konwersji dla nowoczesnych stron internetowych firm prowadzących działalność online.
Jeśli chcesz zwiększyć sprzedaż e-commerce, to czas dopracować opisy swoich produktów. Porozmawiajmy o tym, jak i dlaczego.
Dlaczego warto priorytetyzować opisy produktów?
Oto kilka powodów, dla których warto zwrócić uwagę na opisy produktów w handlu elektronicznym.
Zwiększ Zadowolenie (i Zmniejsz Liczbę Zwrotów!)
Szczegółowe opisy produktów informują klientów o funkcjach, zastosowaniach i korzyściach każdego produktu, wyjaśniając ich zrozumienie produktu i jak wpasowuje się on w ich potrzeby.
To może prowadzić do większej satysfakcji klientów i mniejszej liczby kosztownych zwrotów z powodu niezgodności oczekiwań.
Popraw Wydajność SEO
Dobrze zoptymalizowane opisy produktów mogą poważnie poprawić optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO) dla Twojej strony e-commerce. Włączenie odpowiednich słów kluczowych, jasnych informacji o produkcie i angażującej treści może zwiększyć Twoją widoczność w wynikach wyszukiwania, przyciągając więcej organicznego ruchu.
SEO
Optymalizacja dla wyszukiwarek (SEO) to praktyka polegająca na poprawie pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Wyniki wyszukiwania są agregowane na podstawie wielu czynników, w tym związanych z trafnością i jakością strony. Optymalizacja strony pod kątem tych czynników może pomóc podnieść jej ranking.
Czytaj więcejWyróżnij swoje Produkty i Wartość
Dobrze opracowany opis produktu artykułuje unikalną propozycję wartości produktu, prezentując jego korzyści i zalety w porównaniu z konkurentami. Ta różnicacja jest kluczowa w przyciąganiu klientów, którzy rezonują z konkretnymi zaletami, które oferuje Twój produkt.
Sprzedaż bardziej zautomatyzowana
Skuteczne opisy produktów prowadzą potencjalnych kupujących przez lejek sprzedaży, przekształcając ich z ciekawskich przeglądających w zmotywowanych kupujących. Prezentując przekonujące informacje, opisy produktów zachęcają użytkowników do podjęcia kolejnego kroku i dokonania zakupu. To usprawnia proces sprzedaży bez dodatkowego wysiłku z Twojej strony lub strony Twojego zespołu.
Buduj zaufanie do marki
Szczegółowe i dokładne opisy produktów budują zaufanie nie tylko do twojej oferty, ale także do całej marki.
Kiedy klienci mają dostęp do wyczerpujących informacji o twoich produktach, które okazały się prawdziwe, są bardziej skłonni ufać twojej marce, co prowadzi do powtarzalnych zakupów i pozytywnych rekomendacji.
10 Sposobów na Napisanie Doskonałego Opisu Produktu
Co właściwie stanowi o dobrym opisie produktu?
W tym przewodniku podajemy dziesięć wskazówek (wraz z udanymi przykładami), które przedstawiają kompleksowy przegląd tego, co sprawia, że opis produktu jest skuteczny.
Zacznijmy!
(*szmer płyt* Nie masz jeszcze strony e-commerce? To już nie jest dużym problemem. Platformy takie jak WooCommerce i Shopify doskonale integrują się z stroną WordPress pomagając w zarządzaniu produktami, publikowaniu recenzji, wysyłką towarów, a nawet monitorowaniu wskaźników wydajności sklepu. Warto dodać, że nie musisz mieć idealnie ukończonej strony internetowej, aby pracować nad opisami produktów. Więc gdziekolwiek jesteś w procesie, ten przewodnik powinien być dla ciebie pomocny. OK…teraz zaczynajmy!)
1. Identyfikuj swoje Persony Kupujące
Aby skutecznie pisać o funkcjach produktu, które trafiają do potencjalnych kupujących, musisz wiedzieć, kim są.
To oznacza, że musisz odwołać się do swoich person kupujących, które są fikcyjnymi reprezentacjami Twoich idealnych klientów na podstawie badań rynkowych. Jeśli jeszcze nie masz persony kupującej, to teraz jest czas, aby ją stworzyć.
Osoba kupująca powinna odpowiedzieć na następujące pytania:
- Jakiej demografii przynależą Twoi idealni klienci?
- Jakie mają zainteresowania?
- Jaki jest ich język ojczysty?
- Jakiego rodzaju język ich przyciąga? (np. Czy język branżowy ich przyciąga czy odstrasza?)
- Jak spędzają swój wolny czas?
- Jak znajdują Twoją stronę internetową?
- Dlaczego są zainteresowani Twoim sklepem?
Jeśli masz luksus posiadania dużych danych, zbieraj informacje o swoich obecnych klientach, aby również zrozumieć:
- Preferencje produktowe
- Wzorce zachowań
- Tendencje zakupowe
Dostęp do tych danych pomoże Ci doprecyzować Twoje persony kupujących. Gdy już wiesz, do kogo sprzedajesz, łatwiej będzie napisać opisy produktów, które będą rezonować z nimi.
2. Skup się na korzyściach i funkcjach produktu
Twoi klienci nie odwiedzają Twojej strony tylko po to, aby się połączyć. Przychodzą, aby dowiedzieć się, co Twoje produkty mogą zrobić i jak spełnią ich potrzeby oraz rozwiążą ich problemy. Aby im w tym pomóc, musisz napisać obszerną listę funkcji i korzyści Twojego produktu.
Zacznij od funkcji. Na przykład, jeśli sprzedajesz buty, dołącz informacje o rozmiarze, materiale, kolorze, wadze buta itp. Sekcja funkcji powinna być kompleksowa i informować konsumentów o wszystkim, co muszą wiedzieć na temat tego, co czyni Twój produkt wyjątkowym.
A choć lista funkcji to świetny początek, to tylko połowa sukcesu. Potencjalni klienci chcą również znać korzyści płynące z Twojego konkretnego produktu. To jest moment, w którym opis Twojego produktu naprawdę zaczyna błyszczeć. Podążając za przykładem butów, korzyści mogłyby obejmować takie rzeczy jak komfort, elastyczność, odporność na zapachy, przyczepność na mokro i sucho itp.
Allbirds świetnie radzi sobie z podkreślaniem zalet swoich butów, nie używając zbędnych słów. Ich kluczowe atuty są przedstawione w krótkich, zwięzłych notkach, które trafiają w sedno.
Korzyści to Twoje główne atuty, czynniki różnicujące oraz powody, dla których klienci wybiorą Twój produkt zamiast produktów konkurencji. Zawsze je wyraźnie określaj.
3. Pozostań wierny głosowi Twojej marki
Dostosowanie do głosu Twojej marki jest kluczowe dla tworzenia autentycznych i angażujących opisów produktów. Głos Twojej marki powinien odzwierciedlać Twoją osobowość, wartości i styl we wszystkich kanałach komunikacji, w tym w opisach produktów.
Jeśli głos Twojej marki jest profesjonalny, opisy Twoich produktów powinny być profesjonalne. Jeśli Twój klimat jest zabawny, to opisy produktów powinny pasować.
Większość osób zna zabawne reklamy Poo~Pourri (teraz po prostu „~Pourri”) (nieodpowiednie do oglądania w pracy!), które zapoczątkowały imperium wart ponad 500 milionów dolarów.
Są pamiętane częściowo dlatego, że ~Pourri ma unikalną tożsamość marki i ton głosu, której przestrzega nawet na stronach produktów.
4. Opowiedz Pełną Historię
Każda dobra historia ma solidny początek, środek i koniec. Chyba że chodzi o serial Gra o Tron… ale odbiegam od tematu.
W przypadku opisów produktów, formuła dobrej pisowni nie różni się. Musisz przedstawić kompletną historię, aby zaangażować swoich czytelników. To nie oznacza, że musisz napisać powieść, ale jednocześnie Twój opis produktu nie powinien być tylko listą funkcji i korzyści.
Zamiast mówić, pokaż swoim klientom, jak produkt poprawi ich życie. Pomóż im wyobrazić sobie realną sytuację, w której Twój produkt rozwiązuje problem. Celem jest stworzenie narracji, w której czytelnik jest bohaterem, a Twój produkt jest narzędziem, które pozwala mu odnieść sukces.
Ale co jeśli twój produkt nie jest szczególnie fotogeniczny lub jest *gasp* trochę nudny?
Ludzie mogli kiedyś tak myśleć o odzieży sportowej, ale założę się, że nikt nie myśli tak, gdy wyobraża sobie Nike. Reklamy Nike, strategia marki, a nawet sposób opisywania ich produktów przekracza materiał, pomagając czytelnikowi wyobrazić sobie, jak ich życie mogłoby się zmienić dzięki temu jednemu produktowi.
Klienci nie kupują tylko butów — kupują doświadczenie, pewność siebie, możliwość wyróżnienia się. To naprawdę potężna historia produktu.
5. Użyj Aktywnego Języka, Aby Przekonać Kupujących
Twoja mama miała rację — Słowa, których używasz, mają znaczenie, szczególnie w opisach produktów.
Prawda jest taka, że niektóre słowa są bardziej przekonujące niż inne. W rzeczywistości eksperci przetestowali różne rodzaje języka, aby wybrać 189 słów i zwrotów, które faktycznie poprawiają wskaźniki konwersji.
Rozważ tych 20 sprawdzonych słów rekomendowanych przez Davida Ogilvy’ego, przysłowiowego „Ojca Reklamy”:
- Nagle
- Teraz
- Ogłaszamy
- Przedstawiamy
- Poprawa
- Niesamowity
- Sensacyjny
- Niezwykły
- Rewolucyjny
- Zaskakujący
- Cud
- Magia
- Promocja
- Szybki
- Łatwy
- Poszukiwany
- Wyzwanie
- Porównaj
- Okazja
- Pośpiesz się
Przewodni motyw? Perswazyjne słowa zachęcają konsumentów do podjęcia działania.
Jon Morrow z SmartBlogger ma podobną listę słów kluczowych, które wpływają na emocje klientów, sprawiając, że są bardziej skłonni angażować się w twoją wiadomość.
Ponieważ wiele firm używa imponujących (widzisz, co zrobiliśmy?) słów mających moc w swoich opisach produktów, łatwo jest znaleźć dobre przykłady, nawet dla pozornie zwyczajnych produktów.
Oto jeden z Jack Black, który wykorzystuje mocne słowa, aby krem do golenia wydawał się elegancki.
Kiedy piszesz opisy produktów, poświęć chwilę na przejrzenie swojego tekstu i upewnij się, że każde słowo jest na swoim miejscu.
Powiązane: Jak napisać skuteczne wezwanie do działania
6. Zrób tekst przystępny do skanowania
Skanowalność to jeden z najważniejszych elementów pisania dobrego opisu produktu, zwłaszcza że czas koncentracji uwagi ma tendencję spadkową.
To oznacza, że kluczowe jest, aby Twoje treści były łatwe do przyswojenia. Istnieje kilka rozwiązań, aby nadać narracji siłę w stosunkowo małej przestrzeni:
- Zastosuj nagłówki i podtytuły, aby podzielić treść na sekcje
- Umieść krótkie informacje w punktach lub numerowanych listach
- Użyj pogrubionego lub pochylonego tekstu, aby podkreślić ważne frazy
- Trzymaj akapity zwięzłe i skoncentrowane
- Zapewnij białą przestrzeń między treściami
- Wybierz czytelny rozmiar czcionki i styl czcionki zgodny z marką
J.Crew robi to dobrze. Poniżej przyciągającego wzrok nagłówka i dłuższego opisu (świetne dla SEO!), podkreślają cechy produktu w łatwej do prześledzenia liście punktowanej.
Im bardziej opis produktu będzie przystępny do szybkiego przeglądania, tym lepiej.
7. Optymalizuj tekst pod kątem wyszukiwarek
Copywriterzy i właściciele firm stają przed wyjątkowym wyzwaniem, gdy piszą opisy produktów. Muszą przekonać czytelników, ale mają także inną grupę docelową do zadowolenia: algorytmy wyszukiwarek.
SEO to praktyka stosowania zarówno trików na stronie (takich jak używanie słów kluczowych) jak i taktyk poza stroną (takich jak strategia linkowania zwrotnego), aby Twoja strona była znajdowana przez wyszukiwarkę.
Dlatego SEO, w tym identyfikowanie i używanie odpowiednich słów kluczowych dla Twoich produktów, powinno być kluczowym elementem procesu pisania opisów produktów.
Algorytmy Google są stale zmieniane, więc to, co działa jednego dnia, może nie działać następnego. Jednakże, niektóre strategie słów kluczowych przetrwały próbę czasu, takie jak unikanie duplikowania treści i umieszczanie fraz docelowych w następujących miejscach:
- Tytuł strony
- Tytuł produktu
- Opisy meta
- Tagi alt
- Opisy produktów
Słowa kluczowe, których używasz w swojej kopii, pomagają Google i innym wyszukiwarkom zidentyfikować, o czym jest strona. Te informacje są następnie wykorzystywane do określenia, jak umieścić Twoją witrynę na stronie wyników wyszukiwania (SERP), aby osobom wprowadzającym powiązane zapytania wyszukiwania wyświetlały się odpowiednie wyniki.
Na przykład, kiedy wpiszesz „krem do golenia” w Google, Google wyświetla wiele produktów.
Jest dosłownie setki produktów do golenia dostępnych na rynku dzisiaj. Te, które pojawiają się jako pierwsze, mają połączenie dobrej reklamy i strategii SEO.
Weźmy na przykład Krem do Golenia Cremo. Odwiedzając stronę docelową ich produktów do golenia, widać, że maksymalnie wykorzystali słowa kluczowe takie jak krem do golenia, krem do golenia i golić.
8. Dodaj Obrazy i Wideo
Nie trzeba mówić, że świetny opis produktu musi zawierać obrazy. Jeśli potrzebujesz dodatkowego przekonania, pamiętaj, że Etsy stwierdziło, że 90% ich klientów ocenia jakość obrazów jako ważną przy podejmowaniu decyzji o zakupie.
Jeśli Twój sklep e-commerce może sobie pozwolić na wynajęcie fotografa produktowego, świetnie! Jeśli nie, istnieje wiele samouczków fotografii produktowej DIY, które pomogą Ci zacząć. Oczywiście, dobre zdjęcia zaczynają się od dobrego sprzętu, w tym:
- Aparat
- Statyw
- Tło
- Białe karty odbijające wykonane z pianki
- Stół
- Taśma
Kiedy już zgromadzisz swój sprzęt, musisz wiedzieć, jak robić znakomite zdjęcia, co możesz zrobić oszczędnie dzięki takim sztuczkom jak:
- Ustawianie prostszego tła, dzięki czemu łatwiej jest retuszować zdjęcia
- Korzystanie z naturalnego światła lub niedrogich rozwiązań oświetleniowych
- Używanie niedrogiego statywu, aby ustabilizować kamerę dla uzyskania wyraźnych, szczegółowych ujęć
Budżet jeszcze bardziej ograniczony? Wyjmij komputer ze swojej kieszeni. Jeśli nie sądzisz, że smartfon da sobie radę, pomyśl jeszcze raz. Setki małych marek z powodzeniem robią zdjęcia swoich produktów na Instagramie samodzielnie. Profesjonalny fotograf Chris Pieta nawet przygotował film, aby udowodnić, że iPhone 15 Pro może robić świetne zdjęcia produktów.
Biorąc pod uwagę, że wideo ma najwyższy zwrot z inwestycji spośród wszystkich formatów mediów, a wideo krótkometrażowe osiąga najlepsze wyniki wśród wszystkich rodzajów wideo (dzięki, TikTok!), ma również sens nauczyć się, jak tworzyć tego typu filmy.
Jako przykład korporacyjny doskonałej fotografii produktowej i niesamowitych filmów, strona produktowa Roomba firmy iRobot prezentuje różne formy mediów, aby pokazać konsumentom dokładnie, jak działa każda wersja ich słynnego produktu do odkurzania.
Powiązane: Jak Stworzyć Skuteczną Strategię Mediów Społecznościowych
9. Włącz Recenzje
Oprócz potężnych treści i pięknych obrazów, wiele udanych stron e-commerce korzysta z recenzji produktów.
Tak jak opisy, które piszesz, recenzje klientów mogą podkreślać wartość i cechy Twojego produktu, pomagać budować zaufanie do marki, a nawet zwiększać SEO.
Recenzje wykorzystują dowód społeczny, który jest zjawiskiem, gdzie ludzie są bardziej skłonni do uczestnictwa w czymś, co widzą, że inni robią. W sensie marketingowym, treści pokazujące ludzi używających i kochających Twój produkt mogą skłonić innych do wypróbowania Twojego produktu. Recenzje są darmowym sposobem na stworzenie tego rodzaju treści.
Większość konsumentów czyta recenzje przed dokonaniem zakupu, 77% specjalnie szuka stron z recenzjami, a prawie połowa z nich zrezygnuje z produktu, jeśli nie ma dostępnych recenzji.
Z takimi statystykami, zalecamy upewnienie się, że Twoja strona e-commerce posiada możliwości recenzowania. Rozważ także stworzenie programu, który nagradza konsumentów za recenzowanie Twoich produktów po ich otrzymaniu.
Powiązane: 9 kroków do zbudowania sklepu internetowego i zostania własnym szefem
10. Mierz i Poprawiaj
Jak wiemy, głównym celem opisu produktu jest przekonanie kupującego do dokonania zakupu. Jak możesz określić, czy Twoje opisy spełniają ten cel? Śledź ich wydajność, porównując i mierząc postępy na kluczowych wskaźnikach efektywności (KPIs).
KPI
‘KPI’ to skrót od Key Performance Indicator. W SEO, KPI to metryki używane do mierzenia sukcesu kampanii. KPI zazwyczaj są kwantyfikowalnymi punktami danych, takimi jak całkowity ruch organiczny, współczynnik konwersji lub pozycje w Google.
Czytaj więcejOto niektóre z typowych KPI, których marki używają do monitorowania efektywności treści produktów:
- Wskaźnik konwersji: Procent odwiedzających stronę przekształconych w klientów (lub potencjalnych klientów). Jest to dobry wskaźnik mocy treści na stronie produktu oraz tego, jak dobrze łączy się ona z wszelkimi działaniami marketingowymi czy reklamowymi, które sprowadziły tam kupujących.
- Wskaźnik porzucenia koszyka: Proporcja klientów, którzy dodają przedmioty do koszyka, ale opuszczają stronę bez finalizacji zakupu. Wysoki wskaźnik porzucenia koszyka może wskazywać na problemy z opisami produktów, ale również może ujawnić tarcie w procesie realizacji zakupu.
- Wskaźnik zwrotów: Procent wysłanych produktów, które klienci zwracają. Metryka ta może wskazywać na rozbieżności między opisami produktów a rzeczywistymi produktami.
- Zapytania wsparcia: Wysoka liczba zapytań dotyczących produktu może świadczyć o niejasnych opisach produktów.
Większość gotowych platform e-commerce umożliwia śledzenie KPI takich jak te. Możesz również zainstalować Google Analytics i podobne narzędzia stron trzecich, aby zrobić to samo.
Szukasz możliwości ulepszenia? Oprogramowanie do testowania A/B to popularna metoda tworzenia alternatywnych wersji opisów produktów i testowania ich na podgrupie Twojej publiczności, aby porównać wydajność.
Jak Stworzyć Szablon Opisu Produktu
Chociaż właśnie przedstawiliśmy mnóstwo wskazówek dotyczących pisania opisów produktów, które naprawdę sprzedają, ważne jest, aby zauważyć, że nie ma jednego uniwersalnego “najlepszego” opisu. Wynika to z faktu, że Twoje oferty prawdopodobnie mają różne szczegóły produktu, korzyści i punkty sprzedaży.
Jednakże, jeśli masz listę podobnych produktów i nie chcesz zaczynać za każdym razem od początku, gdy piszesz opis produktu, może być korzystne stworzenie szablonu.
Podążaj za wymienionymi kluczowymi taktykami, aby zbudować główne sekcje swojego szablonu, pytając:
- Jakie są twoje persony kupujące?
- Jakie są punkty bólu twoich klientów?
- Jak twój produkt rozwiązuje problemy klientów?
- Jakie słowa kluczowe możesz użyć w swoich tekstach?
- Czy masz unikalną historię lub głos marki?
- Czy twój język jest dostępny i wolny od branżowego żargonu?
- Jakie są główne funkcje i korzyści twoich produktów?
- Czy masz bibliotekę obrazów i wideo?
Gdy już omówisz wszystkie te pytania, aby stworzyć szkic szablonu, możesz go dostosować do różnych typów produktów i odbiorców. Następnie obserwuj wskaźniki wydajności. Jeśli zauważysz, że określony układ przewyższa inne, użyj tego szablonu dla innych produktów, aby rozwijać swoją markę i zwiększać przychody.
Pomóż swojej stronie E-commerce zabłysnąć dzięki niezawodnemu Hostingowi
Tylko ty możesz zrewolucjonizować sposób, w jaki piszesz opisy produktów.
Ale co jeśli chcesz zmienić sposób ich prezentacji?
Jest kluczowe, abyś miał funkcjonalną, dobrze zaprojektowaną i zawsze dostępną stronę internetową, na której będziesz mógł przedstawić te opisy produktów, nad którymi tak ciężko pracowałeś.
W DreamHost oferujemy różne przystępne cenowo rozwiązania hostingowe dla twojej strony internetowej — a także profesjonalne usługi na najwyższym poziomie dla projektowania stron internetowych, rozwoju, a także ciągłego zarządzania i marketingu.
Pracujmy razem, aby zbudować i prowadzić idealną spersonalizowaną stronę internetową, która sprawi, że Twój sklep online będzie świecił.
Twój sklep zasługuje na Hosting WooCommerce
Sprzedawaj cokolwiek, gdziekolwiek, kiedykolwiek na największej platformie eCommerce na świecie.
Zobacz Plany