1997: rok, w którym Pathfinder wylądował na Marsie, Madeleine Albright została zaprzysiężona na Sekretarza Stanu, a Titanic zniszczył rekordy box office.
To również rok, w którym oficjalnie ukuło się termin „weblog” (chociaż pierwszy blog miał istnieć już w 1994 roku, niemal na samym początku istnienia internetu). Przez dwie dekady, prowadzenie bloga było potężnym sposobem na nawiązywanie kontaktu z internetową publicznością i dzielenie się kreatywną treścią.
Mimo że blogowanie ma ugruntowaną reputację jako potężna (i dominująca) forma treści internetowych, łatwo jest zauważyć ciągle zmieniający się i ulotny krajobraz internetu. Mrugnij, a wirtualne tłumy porzuciły jedną nowinkę społecznościową za drugą. Wirusowe memy i internetowe mody często powodują wirtualny ból głowy u użytkowników internetu. Twórcy treści walczą o coraz bardziej ograniczającą się uwagę użytkowników internetu.
Czy 31,7 miliona blogów na stronach internetowych straci na znaczeniu w najbliższym czasie?
Wcale nie.
Okazuje się, że 77% użytkowników internetu regularnie czyta blogi. Co więcej, 61% Amerykanów spędza trzykrotnie więcej czasu na czytaniu treści blogowych niż zawartości e-mail.
Blogowanie wciąż jest bardzo ważną częścią prężnie rozwijającej się marki oraz zaawansowanej strategii marketingu treści w 2020 roku. Niezależnie od tego, czy jesteś marką czy firmą, chcesz przyciągać ruch i oferować coś wartościowego odwiedzającym. Blogowanie jest kluczowym elementem angażowania — posiadanie bloga na swojej stronie internetowej zwiększa szanse na wyższą pozycję w wyszukiwarkach o ogromne 434%. Co więcej, blogerzy mają ogromny wpływ w sieci — dając twojej marce możliwość wielkiego wzrostu.
Czy masz już wszystko, czego potrzebujesz, aby odnieść sukces w blogowaniu? Sprawdźmy. Pasja? Jest. Strona internetowa? Jest. Napędzany przez świetną *ehem* firmę hostingową *ehem*? Podwójne potwierdzenie. Jesteś gotowy, aby dzielić się swoją unikalną treścią z całym światem.
Napędzaj swój blog z DreamHost
Zapewnimy, że Twój blog będzie szybki, bezpieczny i zawsze dostępny, aby Twoi goście mogli z Tobą interagować. Plany zaczynają się już od $2.59/mies.
Wybierz swój planDobrze, poczekaj. Jak napisać wpis na blogu? Jeśli chcesz tworzyć wartościowe treści dla czytelników i przyciągać ruch na swoją stronę, to nie jest tak proste, jak napisanie kilku zdań w pośpiechu i kliknięcie Publikuj. Nie, napisanie świetnego wpisu na blogu wymaga kreatywności i sprytnego pisania. Z uwagi na obfitość blogerów i napływ pomysłów, musisz być na szczycie swojej blogerskiej formy, aby przebić się przez hałas i przyciągnąć uwagę do swoich treści.
Ale nie martw się!
Jesteśmy tutaj, aby pomóc. Ten kompleksowy poradnik obejmuje wszystko: rzeczywistość blogowania (czyli niezbędne statystyki, które warto znać), tajniki tworzenia świetnego bloga, oraz przydatne zasoby dostępne do pomocy przy każdym aspekcie pisania twojego artykułu.
Zgłębiaj i studiuj każde słowo lub przejdź od razu do sekcji, której potrzebujesz:
- Dlaczego pisanie świetnego posta na blogu jest ważne?
- Co sprawia, że post na blogu jest dobry?
- Jak napisać post na blogu (w 6 krokach)
- Pomocne zasoby do postów na blogu
Zanim zagłębimy się zbyt głęboko, poruszymy coś naprawdę podstawowego: Dlaczego pisanie dobrego wpisu na blogu jest takie ważne? Dlaczego to ma znaczenie?
Cieszymy się, że pytasz (uwielbiamy ten temat)!
Dlaczego warto pisać świetne posty na blogu?
Jaką różnicę robi wysokiej jakości wpis na blogu?
Cóż, różnica między takim sobie wpisem na blogu a wpisem, od którego nie można się oderwać, to kwestia tylko kilku czynników, ale są one kluczowe.
Wyjątkowy wpis na blogu nie tylko pomaga przyciągnąć Twoją docelową grupę odbiorców na Twoją stronę, ale także pomaga Ci ugruntować swoją pozycję jako autorytet w swojej dziedzinie i motywuje odwiedzających do dalszego angażowania się z Tobą.
W rzeczywistości 30% osób uważa jakość treści za najważniejszy czynnik dodający wiarygodności blogowi, więc nie tylko musisz założyć bloga, potrzebujesz doskonałych treści na blogu. Dostarczając wartościowe treści, czytelnicy będą bardziej skłonni rozwijać lojalność wobec Twojej marki. Będą udostępniać Twoje treści swoim znajomym, i uwierz nam, udostępnienia w mediach społecznościowych to wirtualne rekomendacje, których potrzebujesz, by rozkwitać w Internecie.
Jeśli chcesz autentycznego wzrostu, potrzebujesz znakomitych postów na blogu.
Co sprawia, że post na blogu jest dobry?
Więc rozłóżmy to na czynniki pierwsze. Co sprawia, że artykuł na blogu jest doskonały? Oto dziewięć kluczowych składników.
1. Ukierunkowana Wiadomość
Albo innymi słowy, Znaj swoją publiczność. Idealnie, powinieneś już wiedzieć kto jest odbiorcą twojej marki lub biznesu.
Podobnie, Twoje posty na blogu powinny być skierowane na dotarcie i wpływanie na konkretne grupy docelowe — Twoją specyficzną niszę — i zaspokajanie ich potrzeb. Posiadając skoncentrowany cel, masz większe szanse na nawiązanie kontaktu z odbiorcami i budowanie swojej marki. Rzucanie zbyt szeroką siecią w swojej komunikacji spowoduje, że ominiesz kluczowe grupy odbiorców, które są najważniejsze dla rozwoju Twojej marki.
2. Sprytny Nagłówek
Twoje nagłówek często decyduje o tym, czy ktoś kliknie na Twój post na blogu, czy też przejdzie obok, wybierając treść z innej strony (prawdopodobnie konkurencji!)
Twoje nagłówek powinien przyciągnąć czytelników, sprawić, że będą chcieli więcej — intrygować i kusić! — jednocześnie dając im mapę drogową podróży, którą zamierzasz ich zabrać, jak również pomysł na nagrodę, którą zdobędą, decydując się na przygodę. Zainwestuj czas, aby stworzyć dobry nagłówek — to robi dużą różnicę. Wybieraj każde słowo starannie.
Pro-tip: Użyj narzędzia do analizy nagłówków aby uzyskać wgląd w skuteczność Twojego tytułu i sposoby jego ulepszenia.
3. Interesujące Wprowadzenie
Brawo! Udało Ci się przyciągnąć czytelnika do kliknięcia na Twój post, zainteresowanego dowiedzeniem się więcej na temat Twojego tematu. A teraz — jak zatrzymać ich przy czytaniu (i utrzymać stabilny współczynnik odrzuceń)?
Potrzebujesz hak. Musisz rozpocząć swój wpis na blogu od wciągającej introdukcji, aby przyciągnąć czytelnika do swojego posta. Niezależnie od tego, czy zaczniesz od szokującego statystyku, angażującej anegdoty, prowokującego pytania czy innowacyjnego pomysłu, spraw, aby Twoja introdukcja była na tyle interesująca, że Twoi goście nie będą mogli przestać czytać. Zwab ich i złap na hak.
Ale zwróć uwagę — wprowadzenie musi spełniać intencję, którą zasugerowałeś w nagłówku, inaczej Twoi odbiorcy (i wyszukiwarki) ukarzą Cię mniejszym ruchem i niższymi pozycjami w rankingu.
4. Cenne Treści
Co oferuje Twoja treść bloga odbiorcom? Czytelnicy są bardziej skłonni czytać i angażować się w treści na Twoim blogu, jeśli oferują im coś wartościowego, odpowiadają na palące pytania lub rozwiązują szczególnie głęboki problem. Czy dostarczasz im informacji, których nie znajdą nigdzie indziej? Czy Twoje treści są wyłączne, bardziej wszechstronne niż u konkurencji, albo czy są wyposażone w darmowe materiały lub bogate zasoby? Czy rozwiązują problem?
Jeśli tak, to jesteś na dobrej drodze.
Poświęćmy na to trochę czasu. Świetne posty na blogu to przede wszystkim zrozumienie Twojej publiczności — czego potrzebują, co jest dla nich ważne, jak się zachowują. Ta forma badania jest kluczowa. Poznaj ich, kontaktując się z nimi, prosząc o opinie i zadając pytania. Poznaj ich i pokaż, że Ci zależy.
Następnie przeprowadź kilka badań internetowych. Sprawdź, czego ludzie szukają, jakie pytania zadają (Google Auto-Complete kogoś interesuje?). Przeglądaj Reddit, obserwuj strony konkurentów i czytaj komentarze.
Po prostu: Odrób swoją pracę domową.
Na podstawie zebranych informacji, opracuj listę wpisów na blogu i pomysłów na treści, które odpowiadają na potrzeby Twojej publiczności. Możesz zacząć od ogólnych tematów i stopniowo zawężać zakres, dopóki nie skupisz się na swojej niszy. Zaplanuj, co jest potrzebne, aby wyróżnić Twój blog i przewyższyć konkurentów w tym, co oferujesz odbiorcom.
Potrzebujesz pomysłów na rodzaj treści do zaoferowania? Oto kilka dobrze przyjętych przykładów:
- Listy
- Podsumowania
- Jak to zrobić/Poradniki
- Wyłączne spostrzeżenia/Za kulisami
5. Fascynujące Historie
Goście są bardziej skłonni do identyfikacji z treścią, która jest bliska, ludzka i angażująca, więc zbierz swoich czytelników wokół ogniska (metaforycznie, oczywiście) i dziel się odpowiednimi, fascynującymi historiami.
6. Tekst łatwy do skanowania
Oto ważna statystyka dla Ciebie. Przeciętna osoba spędza tylko 37 sekund czytając post na blogu. Jeśli Twój tekst jest długi i niezgrabny, może to być nawet mniej.
Ułatw swoim odbiorcom przyswajanie treści, organizując przekąski tekstowe w łatwostrawne kawałki.
Dziel tekst na krótkie akapity często, kierując się informacyjnymi podtytułami, wyróżnionym tekstem i punktorami. Zmieniaj długość swoich zdań i wykorzystuj białe miejsca, aby zapewnić wizualne przerwy dla oczu czytelników. Ułatwienie czytania tekstu poprzez spójne i zorganizowane formatowanie pomoże utrzymać wzrok na twojej treści.
7. Przemyślany Projekt
Nie tylko treść Twojego wpisu na blogu ma znaczenie. Design (i struktura bloga) odgrywa dużą rolę w przyciąganiu publiczności do konsumpcji twoich treści i angażowaniu się z Twoją marką. Połączenie mocnej treści z estetycznym designem sprawia, że Twój wpis na blogu jest o wiele bardziej wpływowy.
Przemyślany design obejmuje inteligentne wykorzystanie przestrzeni białej, atrakcyjną paletę kolorów, łatwą w użyciu nawigację i menu oraz inne prowadzące elementy projektowe jak linie przewodnie i kompozycja.
Powinno się również uwzględnić typowy wzorzec skanowania w kształcie litery F przy układaniu elementów projektu.
8. Autentyczne Pisanie
Najszybszy sposób, aby zniechęcić swoich odbiorców? Pisz dla nich niewiarygodne treści. Odwiedzający Twoją stronę nie chcą słuchać mowy sprzedawcy, nadmiernie technicznego żargonu, akademickiego bełkotu czy nieprzystępnego narratora — oni chcą CIEBIE. Twoja prawdziwa, niepowtarzalna osoba sprawi, że będą wracać po więcej.
9. Responsywność Mobilna
Mobilność rządzi. Użycie internetu na urządzeniach mobilnych wzrosło eksponencjalnie w ostatnich latach, obecnie dominując w udziale ruchu nad użyciem komputerów stacjonarnych.
Ponadto, ponad pięć milionów osób posiada smartfony, co oznacza, że jeśli publiczność nie może uzyskać dostępu do twojego wpisu na blogu na urządzeniach mobilnych (lub jeśli twój wpis nie jest responsywny lub atrakcyjny na ich telefonie lub tablecie), prawdopodobnie przejdą na stronę konkurencji.
Przykładaj wagę do bloga przyjaznego dla urządzeń mobilnych aby rozwijać swoją markę. Użyj Testu przyjazności mobilnej Google aby przetestować swoją stronę pod kątem potencjalnych problemów z responsywnością (to obejmuje utrzymanie szybkości działania!).
Jak napisać wpis na blogu (w 6 krokach)
Teraz nadszedł czas, aby napisać ten wpis na blogu! Zabierzmy się za to krok po kroku.
1. Plan
Najpierw musisz usiąść i przygotować swój post. Planowanie jest niezbędne do stworzenia doskonałego wpisu na blogu, zwłaszcza jeśli chcesz wyróżnić się wśród konkurencji i zdobyć potrzebną uwagę.
Na początek musisz się zorganizować. Prowadź listę pomysłów na posty na podstawie badań, które przeprowadziłeś na swojej publiczności oraz wartościowych słów kluczowych. Burza mózgów i organizuj swoje myśli. Planując kalendarz treści, konsultuj swoje pomysły i wybierz to, co byłoby najbardziej użyteczne dla Twojej grupy docelowej.
Po wybraniu zwycięzcy, skorzystaj z planera bloga (jak ten) i zarysuj temat. Stwórz zarys z podstawowymi punktami i przeprowadź niezbędne badania, aby uzupełnić ważne szczegóły. Odwiedzający mogą znaleźć fałszywe wiadomości wszędzie w sieci, więc masz obowiązek wobec swojej publiczności (i marki) planować i tworzyć dobrze zbadane, wartościowe posty.
I pamiętaj, to świetnie mieć dużo treści — więcej wpisów na blogu przyciągnie więcej ruchu. ALE. Upewnij się, że priorytetem jest dla ciebie jakość treści, a nie tylko ich ilość i że pasjonuje cię to, o czym piszesz.
Jeśli tak jest, będzie to oczywiste — i zaraźliwe.
2. Stwórz Nagłówek
Twój nagłówek jest kluczowy, pamiętasz? Musi być mocny, w przeciwnym razie nie przyciągnie czytelników.
Pamiętaj: chcesz przyciągnąć i zasugerować, co czytelnicy zyskają, klikając na Twój artykuł zamiast na artykuł kogoś innego. Kilka wskazówek dotyczących nagłówków:
- Optymalna długość nagłówka to 11-14 słów, zarówno dla udostępnień w mediach społecznościowych, jak i skuteczności wyszukiwarki.
- Potrzebujesz przyciągającego haczyka, a także wystarczającej ilości informacji, aby czytelnicy wiedzieli, czego mogą się spodziewać i jaką wartość im oferujesz. Nie używaj jedynie błahych fraz clickbaitowych czy niepotrzebnie nie pakuj słów kluczowych. Redukuj zbędne treści i używaj każdego słowa z zamierzeniem.
3. Napisz Swojego Posta
Czas zacząć grać na wirtualnych klawiszach — to znaczy, że czas zacząć pisać wpis na blogu. Średni czas poświęcony na napisanie wpisu na blogu wzrasta, więc poświęć sobie wystarczająco dużo czasu (przynajmniej kilka godzin), aby zebrać swoje myśli i w pełni zaangażować się w proces pisania.
Optymalna długość wpisów na blogu to 2200-2500 słów, więc zwracaj uwagę na liczbę słów podczas pisania. Na razie nie martw się o to, aby było idealnie za pierwszym razem. Po prostu kontynuuj pisanie i zapisuj słowa.
Upewnij się, że zawierasz CTA (Call to Action), gdy kończysz swój post — chcesz, aby Twoi czytelnicy byli zmotywowani do działania. Jeśli dotrzymali Ci towarzystwa przez cały wpis na blogu, jest duża szansa, że to zrobią.
4. Znajdź Obrazy
Wpis na blogu bez obrazów zdobywa wielkie whomp, whomp, whomp — i cieszy się małym zainteresowaniem czytelników oraz wysoką frekwencją odrzuceń. Artykuły na blogu z obrazami przyciągają 94% więcej wyświetleń.
To oznacza, że obrazy — odpowiednie, dobrej jakości — są absolutnie niezbędne dla twoich postów.
Wykonaj samodzielnie niektóre ze swoich zdjęć, uzyskaj odpowiednie zgody na zdjęcia innych autorów, które chcesz udostępnić, lub użyj strony z darmowymi zdjęciami takiej jak Pexels lub Unsplash do dodania obrazów do swojego posta i edytuj je w razie potrzeby.
Możesz także rozważyć dodanie alternatywnych elementów, takich jak infografiki, wykresy i grafiki, aby stworzyć unikalne zainteresowanie wizualne.
5. Edytuj swój post
Czekaj! Przed kliknięciem Opublikuj, musisz edytować swój post. I nie, proste użycie standardowego sprawdzania pisowni nie wystarczy.
Oto kilka najlepszych praktyk edycyjnych:
- Zrób Przerwę. Wypoleruj swój post, odsuwając się na jakiś czas od klawiatury, a następnie wracając później z nowym spojrzeniem. Przerwa pomoże Ci zauważyć błędy, które mogłeś wcześniej przeoczyć.
- Bądź Redaktorem. Przeczytaj swój post z największą starannością i popraw wszelkie błędy gramatyczne i ortograficzne. Wykorzystaj również okazję, aby poprawić klarowność tekstu.
- Pomyśl o Składni. Ten sam typ i długość zdań mogą stać się naprawdę nudne — i trudne — do czytania. Zmień długość zdań, aby zachować interesujący rytm.
- Zadaj Cios. Słabe, nieprzekonujące treści odstraszają czytelników i pozostawiają ich nieusatysfakcjonowanych. Wyeliminuj słabe czasowniki i stronę bierną. Chcesz, aby Twoje słowa były silne i znaczące.
- Znajdź Osobę do Konsultacji. Przeczytaj swój tekst na głos, aby upewnić się, że płynnie się czyta i brzmi autentycznie oraz jest zgodny z marką. Poproś przyjaciela lub kolegę, aby przeczytał to i udzielił opinii z zewnątrz.
- Napraw Formatowanie. Upewnij się, że Twój tekst nie jest dziwnie sformatowany po publikacji. Zobacz podgląd, aby upewnić się, że wygląda tak, jak powinien — profesjonalnie i dobrze rozplanowany — zapewniając dużo wizualnej przestrzeni na przerwy dla oczu.
Zawartość Twojego bloga jest odzwierciedleniem Twojej marki, więc upewnij się, że prezentuje profesjonalny i dopracowany wizerunek.
6. Promocja Twojego Posta
Jeśli postępowałeś zgodnie z powyższymi krokami, prawdopodobnie masz już świetny post na swoim blogu. To wszystko jest w porządku, ale jeśli nikt go nie zobaczy, cała twoja ciężka praca pójdzie na marne! Musisz wykonać pracę związaną z marketingiem treści, aby przedstawić swój post swojej publiczności.
Niezależnie od tego, czy korzystasz z promocji w mediach społecznościowych, marketingu e-mailowego, płatnej reklamy, czy optymalizacji dla wyszukiwarek — idealnie jest znaleźć równowagę między wszystkimi tymi taktykami — pracuj nad promocją swojego posta w sposób, który ma sens dla Twoich grup docelowych.
Pomocne zasoby z postów na blogu
Nie martw się. To jeszcze nie koniec! Mamy przydatne narzędzia, które ułatwią pisanie postów na blogu (i sprawią, że będzie to przyjemność) — a przede wszystkim pomogą Ci zbudować udany blog i rozwinąć Twoją markę. Wiemy, że rozpoczęcie i utrzymanie bloga nie jest łatwe, ale jesteśmy tutaj, aby pomóc.
Oto kilka super użytecznych narzędzi na każdym etapie procesu pisania.
Budowanie strony internetowej
- Jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z tworzeniem stron, sprawdź Podstawy Budowania Stron 101 w celu uzyskania instrukcji krok po kroku.
- Zidentyfikuj niszę swojego bloga za pomocą tego kompleksowego przewodnika jak zacząć blog.
- Potrzebujesz specyficznej konfiguracji? Mamy przewodniki krok po kroku dla blogów kulinarnych, blogów fitness i blogów fotograficznych.
Planowanie
- Zanim zaczniesz, ucz się od profesjonalistów. Przejrzyj te porady dotyczące blogowania od ekspertów.
- Zrób swoje zadanie domowe i nie oszczędzaj na badaniach słów kluczowych.
- Użyj online, drukowanego lub pluginu do szablonu kalendarza treści, aby utrzymać organizację treści bloga.
- Wykorzystaj szablony map myśli do kreatywnego burzenia mózgów nad treścią bloga.
- Zaplanuj posty na blogu, aby nie musieć być przyklejonym do ekranu 24/7.
Pisanie
- Zablokuj rozpraszacze podczas pracy z domu (lub w kawiarni) używając aplikacji SelfControl lub Freedom.
- Dodaj Calmly Writer do swojej przeglądarki, aby uprościć interfejs użytkownika i skupić się na pisaniu.
- Jeśli nie pracujesz dobrze w ciszy, włącz Coffitivity, aby cieszyć się dźwiękiem ambientowym kawiarni nie wychodząc z domu.
- Pamiętaj, że nie wszystko co piszesz musi być nowe — przerabianie starych treści to świetna strategia!
Edycja
- Nie przegap żadnych szczegółów, korzystając z naszej listy kontrolnej blogera WordPress przed kliknięciem Publikuj.
- Pozwól, aby Grammarly edytowało wszystkie Twoje treści w czasie rzeczywistym.
- Popraw klarowność — i śmiałość — Twoich tekstów za pomocą aplikacji Hemingway.
- Uwaga! Unikaj tych typowych błędów w blogowaniu.
Promocja
- Nowy w strategii społecznościowej? Zacznij od tego przewodnika, jak promować swój blog w mediach społecznościowych.
- Poznaj taktyki marketingowe, które przyciągną organiczny ruch na Twoją stronę
- Płatne przezklikanie (PPC) pomaga Twoim postom pojawiać się wyżej w wynikach wyszukiwania.
- Przygotuj się na krytykę ze strony internetowych trolli.
- Marketing e-mailowy jest niezbędny do tworzenia grupy odbiorców, więc zbuduj swoją listę subskrybentów.
Ostateczne uwagi na temat zakładania bloga
Gotowy do tworzenia niesamowitych wpisów na bloga? Masz wszystko, czego potrzebujesz, aby pisać świetne posty; teraz musisz współpracować z doskonałym dostawcą hostingu.
Masz nasze wsparcie.
Jesteśmy ekspertami w ułatwianiu rzeczy dzięki wsparciu technicznemu najwyższej klasy i zasobom na każdą sytuację awaryjną. Co więcej, jesteśmy Twoimi największymi fanami. Naprzód! Nasze plany Shared Hosting + Twoje epickie umiejętności blogowania = idealna para.