Przewodnik po Systemach Zarządzania Treścią

przez Jason Cosper
Przewodnik po Systemach Zarządzania Treścią thumbnail

Jeśli nie spojrzałeś jeszcze na słynną (a może niesławną) mapę technologii marketingowych i nie zdziwiłeś się na widok tysięcy dostępnych dzisiaj rozwiązań, jesteś lepszym marketerem niż ja.

Setki tych rozwiązań wpadają do jednej bardzo ważnej kategorii dla firm i marketerów, którzy pomagają w ich sukcesie: systemy zarządzania treścią (CMSs).

Jeśli jeszcze nie pracujesz z CMS, lub nie znalazłeś takiego, który ułatwia życie i poprawia działanie firmy, to przewodnik jest dla Ciebie.

Tutaj zagłębimy się w:

  • Zalety i wady systemów zarządzania treścią
  • Dlaczego firmy powinny inwestować w CMS
  • Najlepsze funkcje CMS, na które warto zwrócić uwagę
  • Najlepsze systemy zarządzania treścią dostępne na rynku
  • Jak zacząć pracę z CMS

Wprowadzenie do Systemów Zarządzania Treścią

Oprogramowanie systemu zarządzania treścią zwykle oferuje użytkownikom biznesowym przystępny interfejs, w którym mogą tworzyć, publikować, zarządzać i przechowywać treści — bez konieczności dotykania choćby jednej linii kodu — zgodnie z ich strategią marketingu treści.

Do tworzenia treści, większość nowoczesnych platform CMS oferuje edytor WYSIWYG (wymawiane wiz-ee-wig), co oznacza „to, co widzisz, to dostajesz”.

Słownik DreamHost

Edytor WYSIWYG

WYSIWYG to akronim, który oznacza ‘to, co widzisz, to dostajesz’. W projektowaniu stron internetowych zazwyczaj odnosi się to do interfejsu budowania stron internetowych, który pozwala użytkownikom edytować ich stronę za pomocą interfejsu, który natychmiast pokazuje końcowy wynik.

Czytaj więcej

Edytory WYSIWYG umożliwiają osobom pracującym z treścią tworzenie i formatowanie postów oraz stron bez użycia kodu. Wyświetlają także treści bardzo zbliżone do tego, jak będą wyglądały, gdy będą na żywo na stronie. To ogromna poprawa w porównaniu do czasów przed Systemem Zarządzania Treścią, kiedy to treści były hostowane za pomocą statycznych plików HTML, które musiały być załadowane na serwer za każdym razem, gdy potrzebna była zmiana.

CMSy zazwyczaj składają się z dwóch głównych elementów:

  • Aplikacja Zarządzania Treścią (CMA): Część, z którą interakcją administratorzy treści (jak edytor WYSIWYG) do dodawania i zarządzania treścią.
  • Aplikacja Dostarczania Treści (CDA): Funkcjonalność zaplecza, która przechowuje i wyświetla treści odwiedzającym stronę.

Nowoczesne CMSy umożliwiają wielu osobom równoczesną pracę nad tym samym projektem treści, oferując przydatne ustawienia współpracy i zapobieganie nadpisaniom. Ponadto, treści są zabezpieczone i zgodne dzięki wbudowanym atrybutom CMS, a aktualizacja treści w czasie rzeczywistym pomaga zespołowi być na bieżąco z aktualizacjami i ulepszeniami.

Definicja Systemu Zarządzania Treścią

Jedną ważną rzeczą do zauważenia jest kilka różnych rodzajów oprogramowania CMS. Chociaż wszystkie są podobne pod względem ogólnej funkcjonalności, każde z nich posiada różne funkcje i grupy docelowe.

System Zarządzania Treścią dla Stron Internetowych (WCMS)

WCMSs są stworzone, aby ułatwić tworzenie i utrzymanie treści oraz grafiki na stronach internetowych — biorąc pod uwagę takie kwestie jak różne możliwości przeglądarek, rozmiary ekranów oraz specyficzne dla witryny kwestie zgodności i regulacji.

Kiedy ktoś wspomina CMS, najczęściej ma na myśli WCMS. W tym artykule, jeśli nie zaznaczono inaczej, będziemy także mówić o narzędziach CMS skoncentrowanych na stronach internetowych.

WCMS jest idealne dla marki, która skupia się przede wszystkim na swojej stronie internetowej jako głównym kanale marketingowym.

Otrzymuj treści bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej

Zapisz się teraz, aby otrzymywać wszystkie najnowsze aktualizacje bezpośrednio do swojej skrzynki odbiorczej.

System Zarządzania Treścią Komponentów (CCMS)

CCMS to rozwiązanie, które zarządza treścią w komponentach takich jak pojedyncze słowa, akapity, elementy graficzne (zdjęcia, wideo itp.). Składniki te są oznaczone unikalnymi metadanymi, aby można je było przechowywać w zorganizowany sposób, znajdować w wyszukiwarce oraz łatwo ponownie składać i wykorzystywać na różnych publikacjach i stronach internetowych.

Ponieważ platformy CCMS ułatwiają ponowne wykorzystanie treści, są najbardziej przydatne dla zespołów o wysokich potrzebach tworzenia treści, ale bardziej ograniczonych zasobach — takich jak w małych firmach.

Bezgłowy System Zarządzania Treścią

Headless CMS rozdziela sposób prezentacji treści cyfrowych, znany jako warstwa prezentacji lub frontend, od sposobu zarządzania treścią, znany jako warstwa zarządzania lub backend. Ułatwia to menedżerom treści i marketerom formatowanie i wdrażanie treści na różne kanały cyfrowe.

Headless CMS jest idealne dla firm posiadających rozbudowane strategie treści wielokanałowych.

Platforma Dostarczania Treści (CDP)

CDP to tak naprawdę centrum treści, a nie CMS. Jednakże, ponieważ często są używane razem z CMSami, zdecydowanie warto je tu uwzględnić. CDP zbiera różne rodzaje treści z różnych źródeł i przechowuje je wszystkie w jednym miejscu. Firmy mogą łączyć się z CDP za pośrednictwem interfejsu programowania aplikacji (API), aby dostarczać treści do własnych lub gotowych platform CMS.

Słownik DreamHost

API

Interfejs Programowania Aplikacji (API) to zestaw funkcji umożliwiających aplikacjom dostęp do danych i interakcję z zewnętrznymi komponentami. API jest zasadniczo kurierem, który dostarcza wiadomości od klienta do serwera i odwrotnie.

Czytaj więcej

CDP są doskonałym rozwiązaniem dla organizacji posiadających dużą ilość różnorodnych treści z wielu różnych źródeł, które muszą być udostępniane na wielu wewnętrznych i zewnętrznych platformach. Dużym dystrybutorom treści, takim jak firmy medialne i przedsiębiorstwa, CDP mogą przynieść wiele korzyści.

Kluczowe Funkcje CMS

Chociaż platforma CMS jest niewątpliwie rdzeniem skutecznej strony internetowej marketingowej, dzięki mocy i funkcjonalności nowoczesnych rozwiązań, CMS może być również rdzeniem całej Twojej obecności online. Możesz go użyć do budowania wszystkiego, od osobistego bloga lub portfolia po w pełni rozbudowany sklep internetowy, stronę członkowską, kurs online i więcej.

Aby uprościć sprawy, pomyśl o tworzeniu strony internetowej jak o budowie domu. CMS jest podobny do podstaw, takich jak fundamenty, ściany, instalacja hydrauliczna i elektryczna. Zapewnia, że podstawy są na miejscu, dzięki czemu możesz skupić się na umeblowaniu, dekorowaniu wnętrza i nadaniu mu charakteru mieszkalnego. Innymi słowy, wypełnianie Twojej strony treścią, zmienianie jej wyglądu i ułatwienie interakcji z nią.

Chociaż każdy CMS jest inny, oto kilka niezbędnych funkcji i możliwości, które zalecamy priorytetowo traktować przy wyborze rozwiązania dla Twojej strony:

  • Łatwość Użytkowania: Główną zaletą Systemu Zarządzania Treścią jest jego łatwość użytkowania. Jako marketer, nie powinieneś musieć znać kodowania, aby tworzyć angażujące doświadczenia cyfrowe za pomocą platformy CMS.
  • Możliwość Rozszerzania i Elastyczność: Korzystając z podstawowych funkcji CMS, powinieneś móc rozwijać elastyczną podstawę poprzez dodatki, które wdrażają dynamiczną, unikalną funkcjonalność. Twój CMS powinien umożliwiać rozbudowę podstawowych funkcji poprzez instalowanie pluginów lub wprowadzanie własnego kodu.
  • Skuteczne Zarządzanie Treścią: Dzisiaj treść to nie tylko słowa pisane. Potrzebujesz również obrazów, filmów, formularzy i zarządzania dokumentami, aby twoja treść była angażująca. Twój CMS powinien obsługiwać wszystkie te typy treści.
  • Workflowy Zarządzania Treścią: Łatwe edytowanie, szybkie stylizowanie, szybkie aktualizacje treści, kontrola wersji i kopie zapasowe, planowanie, wyszukiwanie, przechowywanie i więcej — praktycznie niewyobrażalna różnorodność funkcji i przepływów zarządzania treścią powinna znajdować się w centrum Twojego CMS.
  • Kreator Stron Przeciągnij i Upuść: Większość nowoczesnych CMSów ułatwia używanie myszki do przeciągania elementów projektowych na miejsce, umożliwiając projektowanie treści w czasie rzeczywistym.
  • Kontrola Uprawnień: Dla bezpieczeństwa i spójności istotne jest, abyś mógł przypisywać role użytkownikom, gwarantując, że każdy może uzyskać dostęp do treści i funkcji niezbędnych do wykonywania swojej pracy (i nic więcej).
  • Wsparcie: Czy to w formie dokumentacji, czy prawdziwego zespołu wsparcia, zawsze idealnie jest współpracować z CMS, który nie pozostawia Cię samemu sobie, gdy coś pójdzie nie tak.
  • Skalowalność: Większość stron z czasem rośnie, zarówno pod względem ilości treści, jak i liczby odwiedzających. W związku z tym chcesz CMS, który jest zbudowany tak, aby mógł skalować się wraz z potrzebami twojej strony.
  • Otwarte API: Otwarte API umożliwia pobieranie treści z CMS, aby ponownie wykorzystać je na zewnętrznych stronach internetowych, aplikacjach mobilnych, stronach mediów społecznościowych itp., jak również na wewnętrznych platformach takich jak oprogramowanie do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ERP), oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami (CRM) itp.
  • Szablony: Wybierz platformę CMS z kilkoma gotowymi szablonami, które można łatwo zastosować, aby zmienić wygląd i zachowanie twojej strony.
  • Optymalizacja dla Wyszukiwarek: Przyjazny dla SEO CMS będzie oferował możliwość dostosowania tytułów stron, opisów meta, inteligentnych adresów URL i nawigacji, tekstów alternatywnych, przekierowań i szybkiego czasu ładowania strony, aby pomóc w rankingu w Google i innych wyszukiwarkach.

4 Najlepsze Systemy Zarządzania Treścią do Tworzenia Stron Internetowych

Poznajmy dzisiejsze najczęściej używane rozwiązania CMS do tworzenia stron internetowych i bezbłędnego zarządzania treścią.

WordPress

Logo WordPress

WordPress nie potrzebuje szczególnej prezentacji.

WordPress rozpoczął jako kontynuacja platformy b2, która została stworzona głównie z myślą o blogerach. Jednak przez ostatnie dwadzieścia lat, platforma ta całkowicie przekształciła się w pełnoprawny CMS.

WordPress jest najpopularniejszym Systemem Zarządzania Treścią, posiadającym większość udziałów na rynku CMS i napędzającym strony internetowe marek takich jak Facebook i Sony.

Więc, jak i dlaczego stał się tak popularny? Jednym z istotnych powodów jest to, że WordPress pozostał CMS-em prowadzonym przez społeczność i open-source. W rzeczywistości bycie otwartym, przyjaznym dla początkujących i rozszerzalnym pozostaje kluczowymi czynnikami od momentu uruchomienia projektu w 2003 roku.

W skrócie, WordPress nie wymaga prawie żadnego doświadczenia w tworzeniu stron internetowych. Każdy może go zainstalować, stworzyć stronę, dodać treści i nowe funkcje w ciągu kilku minut. Ogromna liczba dostępnych pluginów i motywów, które pozwalają łatwo zmienić wygląd Twojej strony WordPress, sprawia również, że jest to szczególnie atrakcyjna opcja. Aby uzyskać obszerną listę powodów, dla których warto wybrać to rozwiązanie, nie przegap naszego przewodnika, dlaczego warto używać WordPressa, który znajdziesz tutaj dlaczego używać WordPressa.

Pomimo ogromnej popularności WordPressa, naturalnie posiada on kilka wad.

Na przykład, chociaż sama platforma jest bezpieczna, często jest celem dla botów i atakujących. Słabo napisane wtyczki i motywy mogą również wprowadzać luki w zabezpieczeniach jeśli nie będziesz ostrożny.

Podsumowując, WordPress jest solidnym wyborem, szczególnie dla mniej technicznych użytkowników skupionych na treści. Jest to proste rozwiązanie dla marketerów, które również oferuje dużo mocy pod maską dla deweloperów, którzy chcą zaangażować się w techniczne aspekty i zwiększyć funkcjonalność.

WordPress można pobrać za darmo. (Jeśli jednak chcesz niestandardową nazwę domeny, musisz zapłacić lub rozważyć samodzielnie hostowany WordPress.org — dowiedz się więcej o różnicach tutaj.)

Dla szybkiego i bezpiecznego doświadczenia na stronie, zarówno dla twojego zespołu jak i klientów, usługa hostingu stron internetowych WordPress oferowana przez DreamHost jest optymalizowana specjalnie dla firm korzystających z WordPressa.

Hub Systemu Zarządzania Treścią

Logo CMS Hub

Z rozbudowanej platformy marketingu przychodzącego, sprzedaży i obsługi klienta HubSpot pochodzi CMS Hub.

CMS Hub oferuje wszystkie funkcje, które można oczekiwać od kompleksowego systemu zarządzania treścią: kreator stron przeciągnij i upuść, staging, narzędzia do blogowania i współpracy, zarządzanie plikami, itp. Jest łatwy w użyciu dla marketerów, natomiast deweloperzy mogą wykorzystać funkcje bezserwerowe i gotowe motywy, a IT czerpie korzyści z zespołu ds. bezpieczeństwa HubSpot dostępnego 24/7.

Ponadto użytkownicy CMS Hub mogą integrować pozostałe funkcje HubSpot, od automatyzacji marketingu, marketingu e-mail, CRM, formularzy leadowych, czatu, raportowania i więcej — bez potrzeby integracji z rozwiązaniami stron trzecich.

Ten CMS HubSpot jest najlepszy dla firm, które już korzystają z platformy — lub dla tych, które mogłyby wykorzystać wszystkie towarzyszące narzędzia marketingowe, treści, sprzedaży i wsparcia, które ona oferuje.

Ceny wahają się od darmowych do 1200 dolarów miesięcznie za rozwiązania korporacyjne, a hosting i elastyczne motywy są wliczone.

Joomla!

Logo Joomla!

Nazwa Joomla! pochodzi od suahilijskiego terminu „wszyscy razem”, co odnosi się do otwartej społeczności tej platformy. W przeciwieństwie do WordPress, Joomla! jest nieco bardziej zorientowana na deweloperów CMS, chociaż nadal oferuje przyjazny interfejs.

Joomla! zgromadziła ogromną społeczność użytkowników, która regularnie tworzy rozszerzenia i motywy, aby wspierać podstawową funkcjonalność platformy. To sprawia, że jest dobrym wyborem, jeśli uważasz, że WordPress nie oferuje poziomu kontroli, którego wymagasz.

Elastyczność platformy sprawia również, że Joomla! jest doskonałym wyborem dla bardziej złożonych stron internetowych, takich jak strony e-commerce, sieci społecznościowe i społeczności online. Naturalnie (jak już wspomnieliśmy), Joomla! umożliwia również pobieranie motywów i rozszerzeń na Twoją stronę.

Biorąc pod uwagę dodatkową złożoność CMS, może to nie być najlepsza opcja, jeśli masz małe doświadczenie lub zasoby do zarządzania rozwojem strony internetowej.

Krzywa uczenia się może być bardziej stroma z Joomla!, jeśli wcześniej używałeś głównie CMS skierowanego na użytkownika końcowego. Jednak programiści mogą uznać, że daje im więcej wolności i elastyczności niż konfiguracja WordPressa „od razu po wyjęciu z pudełka”.

Joomla! jest również całkowicie darmowa do pobrania i użytkowania, bez płatnych planów. Mimo że mniejsza liczba hostów obsługuje Joomla! od razu po instalacji niż WordPress, wielu z nich dostosowuje swoje serwery do współpracy z CMS.

Drupal

Logo Drupal

Jeśli Joomla! stanowi krok naprzód pod względem złożoności w porównaniu do WordPressa, Drupal reprezentuje kolejny skok.

Pierwszy raz wydany w 2001 roku, Drupal jest najbardziej zaawansowanym technicznie CMS na tej liście, co czyni go idealnym wyborem dla firm dysponujących zasobami programistycznymi, które chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi stronami — i potrzebują mniejszego wsparcia technicznego.

Jak prawdopodobnie możesz sobie wyobrazić, Drupal jest najlepiej przystosowany do zaawansowanych i ambitnych stron internetowych. To niezwykle wszechstronna platforma, która pozwala profesjonalistom tworzenia stron internetowych na stworzenie prawie każdego typu witryny. Jest także prawdopodobnie najpotężniejszym dostępnym CMS i praktycznie gwarantuje zarówno silne zabezpieczenia, jak i szybkie czasy ładowania od razu po wyjęciu z pudełka.

Z tego powodu Drupal jest świetnym wyborem dla przedsiębiorstw posiadających zespół programistów, potrzebę stałej wysokiej prędkości i niezawodności, oraz odpowiedni budżet. Jest również często wykorzystywany przez rządy i uniwersytety. Platforma oferuje także rozszerzalność w formie modułów i motywów.

Tak jak poprzednie oferty, Drupal jest całkowicie darmowy do użytku i opiera się na technologii open-source. Wymaga trochę majsterkowania przy instalacji i nauki obsługi, ale osiągnięcie poziomu złożoności i wolności, jaką oferuje CMS, może być tego warte.

Jak uruchomić stronę CMS

Wysokopoziomowy proces tworzenia własnej strony internetowej przy użyciu systemu zarządzania treścią będzie wyglądał mniej więcej tak:

  1. Wybierz swój CMS na podstawie tego, który najlepiej spełnia Twoje potrzeby, opierając się na powyższych sugestiach i liście funkcji do sprawdzenia. Wybierz dostawcę hostingu, aby dostarczyć treści i pliki Twojej strony do internetu. Hosting w chmurze warto rozważyć, jeśli priorytetami dla Twojego biznesu są bezpieczeństwo, szybkość, wydajność i czas działania.
  2. Załóż swoją nazwę domeny i skonfiguruj rejestratora. Upewnij się, czy Twój dostawca hostingu pomoże, a nawet czy oferuje darmową nazwę domeny w ramach pakietu.
  3. Zainstaluj swój System Zarządzania Treścią — większość platform oferuje instrukcje, jak zrobić to ręcznie. Należy pamiętać, że instalacja manualna wymaga pracy z kodem. Często Twój dostawca hostingu może również pomóc w instalacji.
  4. Skonfiguruj CMS według swoich preferencji, dodając kolegów z zespołu, dostosowując wbudowane ustawienia i dodając wtyczki, aby rozszerzyć funkcjonalność.
  5. Zacznij tworzyć i publikować treści!

Czas zacząć z CMS

Dni, kiedy trzeba było pracować z kodem tylko po to, aby zaktualizować jakąkolwiek małą część treści na stronie lub uruchomić nowe kampanie marketingowe, dawno minęły, dzięki rozwojowi CMS.

Dziś te platformy skierowane na użytkownika umożliwiają zespołom marketingowym i biznesowym łatwiejsze tworzenie i publikowanie treści, jednocześnie rozszerzając możliwości ich strony internetowej, aby dostosować je do unikalnych wymagań dotyczących treści.

Wybierz plan hostingowy DreamHost już dziś, aby skorzystać z łatwej instalacji, niezawodnego czasu działania, nagradzanego wsparcia i zorientowanej społeczności przy uruchamianiu nowoczesnego systemu zarządzania treścią.

Obraz tła reklamy

Do More with DreamPress

Użytkownicy DreamPress Plus i Pro mają dostęp do Jetpack Professional (i ponad 200 premium themes) bez dodatkowych kosztów!

Sprawdź Plany