Co tworzy świetną stronę internetową? Projekt, treść i funkcje to wszystko ważne elementy, ale prawda jest taka, że nikt nie mógłby uzyskać dostępu do twojej strony bez hostingu.
Dla wielu właścicieli stron, hosting jest trochę tajemnicą. Z tak wieloma różnymi planami i dostawcami do wyboru, poznanie punktu wyjścia to połowa sukcesu.
Aby pomóc Ci zrozumieć, na czym polega Hosting i znaleźć odpowiednią opcję dla Twojego kolejnego projektu, postanowiliśmy stworzyć ostateczny poradnik. Spędź z nami kilka kolejnych minut, a gwarantujemy, że zdobędziesz bogactwo wiedzy!
Wspieramy Twoje Marzenia
Bez względu na Twoje cele w Internecie, będziemy z Tobą, dbając o to, by Twoja strona była szybka, bezpieczna i zawsze dostępna.
Zobacz więcejCo to jest Hosting?
Każda strona internetowa jest przechowywana na serwerze. Serwer udostępnia stronę użytkownikom w sieci. Hosting to usługa przechowywania (czyli hostingu) strony na serwerze.
Serwer
Serwer to komputer, który przechowuje dane. Serwer internetowy to rodzaj serwera, który przechowuje i dostarcza strony internetowe użytkownikom. Serwery internetowe są połączone z internetem i używają protokołu HTTP do wysyłania stron internetowych do użytkowników, którzy ich żądają.
Czytaj więcejTwoim „web hostem” lub „dostawcą hostingu” jest firma, która posiada i utrzymuje serwer internetowy, na którym znajduje się Twoja strona. Ponadto, te firmy często oferują pomocne zasoby, wsparcie oraz usługi takie jak rejestracja domen i niestandardowe adresy e-mail.
Wybór odpowiednich usług hostingu dla Twojej strony jest ważnym procesem. Twój wybór może wpłynąć na bezpieczeństwo, dostępność i wydajność Twojej strony internetowej. Wybranie niewłaściwego planu lub hosta może wpłynąć na rozwój Twojej strony oraz zdolność przyciągania powracających odwiedzających.
Idealnie, powinieneś wybrać plan hostingowy, który odpowiada Twoim potrzebom i budżetowi.
Najpopularniejsze Rodzaje Hostingu
Jeśli nigdy wcześniej nie musiałeś rejestrować się w hostingu, szeroka gama dostępnych usług może wydawać się nieco onieśmielająca.
Aby pomóc Ci dokonać świadomego wyboru, przyjrzyjmy się bliżej najczęstszym rodzajom hostingu:
Shared Hosting
Shared Hosting to najpopularniejszy wybór wśród właścicieli stron internetowych. W ramach tego typu planu pojedynczy serwer jest współdzielony przez wielu użytkowników. Oznacza to, że jeden komputer będzie hostować całą masę stron internetowych.
Shared Hosting
Shared Hosting to plan hostingu internetowego, w którym wiele stron internetowych dzieli ten sam serwer. Jest to zwykle najtańszy plan hostingu, ponieważ koszt utrzymania serwera jest rozłożony na wielu konsumentów.
Czytaj WięcejMimo że dzielisz zasoby z innymi użytkownikami, nie mają oni dostępu do Twoich plików, informacji ani innych danych. Główną zaletą planów współdzielonych jest to, że zazwyczaj są one bardzo przystępne cenowo, ponieważ firmy hostingowe mogą dzielić koszty utrzymania serwera między wielu użytkowników.
Pomyśl o tym jak o posiadaniu udziału w czasie na egzotycznej wyspie. Cieszysz się korzyściami pięknego miejsca do wypoczynku i pewnym ogólnym utrzymaniem, ale nie masz wyłączności na własność.
- Wydajność i bezpieczeństwo: Dobre czasy ładowania dla mniejszych stron, do 1000 odwiedzających dziennie. Shared Hosting jest generalnie bezpieczny, ale problemy mogą być wspólne dla stron na tym samym serwerze.
- Usługi i funkcje: Wszystkie podstawowe usługi są wliczone, ale będziesz musiał zainstalować własne oprogramowanie i wziąć na siebie pewną odpowiedzialność za optymalizację wydajności i bezpieczeństwa.
- Cennik: Standardem w branży dla Shared Hosting jest około 5 dolarów miesięcznie. Mimo to, można znaleźć dobre plany za mniej.
W DreamHost oferujemy plany shared hosting o wysokiej wartości, zaczynające się już od 2,59 dolarów miesięcznie, w tym darmowa rejestracja domeny.
Zalety Shared Hosting:
- Łatwo znaleźć plany za mniej niż 5 dolarów miesięcznie.
- W zależności od dostawcy usług, można uzyskać doskonałą wydajność na stronach internetowych małych lub średnich firm.
Wady Shared Hosting:
- Plany Shared często nie radzą sobie dobrze ze stronami o dużym ruchu.
- Aby uzyskać najlepsze stawki, możesz musieć podpisać wieloletni kontrakt.
Dla kogo najlepszy jest Shared Hosting:
Dla początkującego, Shared Hosting powinien być opcją pierwszego wyboru. Z odpowiednim dostawcą będziesz miał wszystkie narzędzia potrzebne do rozpoczęcia swojego projektu oraz sporo miejsca na rozwój w przyszłości.
Hosting Serwera Wirtualnego Prywatnego (VPS)
Serwery Wirtualne Prywatne (VPS) oferują lepszą wydajność i większą możliwość dostosowania w porównaniu do planów Shared Hosting. W środowisku VPS jeden fizyczny serwer hostuje wiele izolowanych jednostek, z których każda jest dedykowana dla indywidualnych stron internetowych.
Więc jeśli hosting współdzielony jest jak nieruchomość na czas, hosting VPS jest jak posiadanie własnego apartamentu w dużym kompleksie. W praktyce, VPSy zapewniają wyższy stopień izolacji między użytkownikami, chociaż nadal dzielisz ten sam fizyczny serwer.
Mimo to, ta konfiguracja może zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo. Co więcej, w zależności od twojego dostawcy usług hostingowych, możesz być w stanie skonfigurować swój VPS od podstaw i uzyskać dokładnie potrzebne zasoby.
Aby dać Ci pojęcie, czego szukasz, pojedynczy VPS z 1 GB RAM wystarczy do uruchomienia prostej strony WordPress. Jednak określenie dokładnej ilości zasobów potrzebnych na każdy nowy projekt może być trudne. To może sprawić, że VPS będzie mniej atrakcyjną opcją, jeśli jesteś nowy w dziedzinie hostingu stron internetowych.
- Wydajność i Bezpieczeństwo: Hosting VPS gwarantuje lepszą szybkość ładowania stron i mniejszą liczbę przestojów. Ponieważ każda strona jest przechowywana oddzielnie, zagrożenia bezpieczeństwa rzadko są współdzielone.
- Usługi i Funkcje: Hosting VPS niezarządzany jest bardzo podobny do hostingu współdzielonego. Zarządzany hosting VPS zajmuje się wszystkimi technicznymi zadaniami.
- Ceny: Bardzo zmienne, ale standardowy miesięczny koszt w branży wynosi około 30 dolarów miesięcznie. Plany zarządzane kosztują nieco więcej niż plany niezarządzane, chociaż rekompensują to dodatkowymi funkcjami i usługami.
W DreamHost oferujemy cztery poziomy hostingu VPS, każdy z opcją miesięczną, roczną i trzyletnią.
Zalety hostingu VPS:
- Otrzymujesz całkowicie dedykowane zasoby dla swojej strony internetowej.
- W zależności od twojego hosta, możesz być w stanie skonfigurować swojego VPS-a do swoich specyficznych potrzeb.
Wady Hostingu VPS:
- Obliczenie potrzebnej ilości zasobów może być trudne.
- Konfiguracja VPS często wymaga pewnej wiedzy technicznej.
Dla kogo najlepszy jest Hosting VPS:
Jeśli chcesz mieć pełną kontrolę nad swoim serwerem bez wydawania setek dolarów na dedykowany plan, rozważ użycie VPS. Wysoki poziom możliwości dostosowania sprawia również, że jest to atrakcyjna opcja.
Serwery Dedykowane
Do tej pory omawialiśmy tylko plany hostingu, w których serwery dzielisz z innymi użytkownikami. Serwery są drogie, więc jeśli chcesz mieć prywatny tylko dla siebie, zapłacisz wyższą cenę.
Dedykowany Hosting
Dedykowany hosting korzysta z serwera przeznaczonego dla jednego klienta. Klient ma pełną kontrolę nad serwerem i jest odpowiedzialny za całą jego konserwację i administrację.
Czytaj więcejZ serwerem dedykowanym, masz wyłączny dostęp do pojedynczego serwera (lub czasami więcej niż jednego). Oznacza to, że będziesz miał pełną kontrolę nad jego konfiguracją, a dostawca hostingu webowego jedynie go dla Ciebie przechowuje.
Kontynuując analogię — zamiast timeshare, dostajesz całe miejsce dla siebie.
- Wydajność i Bezpieczeństwo: Optymalna prędkość, stabilność i bezpieczeństwo dla stron o dużym ruchu. Najlepsza wydajność pochodzi z planów, które wykorzystują pamięć SSD.
- Usługa i Funkcje: Niezarządzany hosting dedykowany oznacza, że to Ty dodajesz funkcje. Zarządzany hosting dedykowany zapewnia ten sam rodzaj usługi, o którym mówiliśmy, omawiając plany hostingu VPS, plus funkcje takie jak unikalny adres IP, kopie zapasowe serwera dedykowanego i dodatkowe wsparcie.
- Cennik: Średni serwer dedykowany zaczyna się od około 100 dolarów miesięcznie, chociaż plany w tej cenie prawdopodobnie nie będą obejmować pełnego pakietu zarządzanego hostingu.
Nasz własny dedicated hosting jest zarządzany i nadal dostępny w konkurencyjnej cenie. Cena miesięczna za dedykowany hosting DreamHost zaczyna się od 169 dolarów.
Jeśli nie boisz się zobowiązań, możesz wybrać standardowy plan zaczynając od 149 USD/miesiąc lub zapłacić 279 USD/miesiąc za rozszerzone funkcje, takie jak dodatkowa pamięć i szybsze przetwarzanie.
Zalety Dedykowanego Hostingu:
- Otrzymujesz cały serwer dla siebie.
- W większości przypadków możesz konfigurować swój serwer według własnych upodobań.
- Użytkownicy DreamHost mają nieograniczoną przepustowość.
Wady Serwerów Dedykowanych:
- To jest stosunkowo droga opcja.
Dla kogo najlepszy jest Serwery Dedykowane:
Serwery dedykowane są wyborem dla stron internetowych, które wymagają najlepszej wydajności i mają na to odpowiedni budżet.
Alternatywne rodzaje hostingu
Trzy powyższe opcje hostingu obejmują większość stron internetowych. Istnieje jednak więcej typów hostingu. Oto niektóre z alternatywnych opcji, na które warto zwrócić uwagę:
Hosting Chmurowy
Hosting chmurowy to miejsce, gdzie sprawy zaczynają wyglądać na nieco bardziej skomplikowane. Kiedy ludzie mówią o „chmurze”, zazwyczaj mają na myśli rozproszony VPS.
Hosting Chmurowy
Tradycyjny hosting umieszcza stronę na fizycznym serwerze. Z kolei ‘hosting chmurowy’ wykorzystuje do tego zadania wiele wirtualnych (zdalnych) serwerów.
Czytaj więcejZaletą tej konfiguracji jest to, że możesz łatwo skalować zasoby swojego serwera w miarę potrzeb. Dodatkowo, dzięki wbudowanej redundancji systemu, nie musisz martwić się o przestoje i utratę danych.
Hosting chmurowy może być albo bardzo tani, albo niesamowicie drogi, w zależności od konfiguracji serwera. Jest to typ konfiguracji, którego używają niektóre ogromne firmy internetowe do obsługi swojej działalności. Ale chyba że Twoja strona nazywa się Netflix, prawdopodobnie nie będziesz potrzebować tej opcji.
Zalety hostingu w chmurze:
- Oferuje wysoki stopień skalowalności.
- Możesz dostosować swój serwer według własnych potrzeb.
Wady hostingu chmurowego:
- Struktury płatności za hosting chmurowy mogą być skomplikowane.
- Nie jest dobrze dostosowany do użytkowników, którzy nie mają doświadczenia w konfigurowaniu serwera.
Dla kogo najlepszy jest Hosting Chmurowy:
Jeśli lubisz majsterkować przy konfiguracji swojego serwera i zależy Ci na wysokim stopniu skalowalności, warto rozważyć hosting chmurowy.
Zarządzany Hosting WordPress
Zarządzany hosting WordPress nieco różni się od innych opcji tutaj. Nie jest to rodzaj planu, ale raczej rodzaj usługi.
W przypadku zarządzanego hostingu WordPress, Twój dostawca zajmuje się wieloma codziennymi zadaniami konserwacyjnymi, które w przeciwnym razie spadłyby na Twoje barki. Zadania te obejmują kopie zapasowe, monitorowanie bezpieczeństwa, aktualizacje oprogramowania i wiele innych.
Zarządzane plany hostingowe mogą występować w każdym wydaniu; istnieją zarządzane plany współdzielone, zarządzane VPSy, a nawet zarządzane serwery dedykowane. We wszystkich tych przypadkach płacisz nieco więcej, więc nie musisz martwić się o techniczne aspekty hostingu.
Nie potrzebujesz specjalnego planu WordPress, aby stworzyć stronę na tej platformie. Jednakże, te plany zazwyczaj są zoptymalizowane, aby zapewnić lepszą wydajność i ułatwić Ci życie.
Oprócz planów specyficznych dla WordPressa, istnieją również całe platformy hostingowe, które działają wyłącznie z tym Systemem Zarządzania Treścią (CMS).
System Zarządzania Treścią (CMS)
System Zarządzania Treścią (CMS) to oprogramowanie lub aplikacja, która zapewnia przyjazny interfejs użytkownika do projektowania, tworzenia, zarządzania i publikowania treści.
Czytaj więcejZalety zarządzanego hostingu WordPress:
- Obejmuje pewien poziom zarządzanej obsługi.
- Otrzymujesz dostęp do korzyści specyficznych dla WordPressa, takich jak darmowe licencje na pluginy i instalacje jednym kliknięciem.
Wady Zarządzanego Hostingu WordPress:
- Jest wartościowy tylko dla użytkowników WordPressa i ogranicza Twoją możliwość korzystania z innych platform.
Dla kogo najlepszy jest zarządzany hosting WordPress:
Możesz skonfigurować WordPress na dowolnym typie planu hostingowego. Jeżeli jednak potrzebujesz planu dostosowanego od podstaw do CMS, hosting WordPress może być doskonałą inwestycją.
Hosting Resellerski
Jeśli prowadzisz działalność związaną z tworzeniem stron internetowych, taką jak agencja programistyczna lub projektowa, prawdopodobnie będziesz musiał zajmować się hostingiem.
Hosting dla Resellerów
Hosting dla resellerów to sytuacja, gdy deweloper stron internetowych kupuje hosting od dostawcy usług hostingowych, a następnie odsprzedaje go swoim klientom. Deweloper działa jako pośrednik między dostawcą a jego klientami, często zapewniając wsparcie i usługi rozliczeniowe.
Czytaj więcejWielu klientów nie do końca rozumie, jak działa hosting i potrzebuje pomocy w konfiguracji i uruchomieniu wszystkiego. Hosting dla resellerów oferuje rozwiązanie w tych sytuacjach.
W skrócie, uzyskujesz dostęp do konta, które pozwala Ci świadczyć hosting dla Twoich klientów. Ci klienci płacą Ci bezpośrednio, a Ty jesteś odpowiedzialny za zarządzanie ich kontami.
Większość firm hostingowych oferujących konta resellerskie pozwala na ustalanie dowolnych cen za hosting. Oznacza to, że jeśli prowadzisz agencję deweloperską, możesz przekształcić hosting w źródło powtarzalnych przychodów.
Zalety hostingu typu reseller:
- Możesz założyć konta hostingowe dla użytkowników zewnętrznych i bezpośrednio ich obciążać.
- Całkowicie kontrolujesz doświadczenie związane z hostingiem.
Wady Hostingu Resellerskiego:
- Zazwyczaj jesteś odpowiedzialny za fakturowanie klientów.
- W większości przypadków będziesz musiał samodzielnie zajmować się zadaniami konserwacji i wsparcia.
Dla kogo najlepszy jest Hosting Reseller:
Jeśli prowadzisz firmę, która pomaga klientom w hostingu, ma sens oferowanie tej usługi wewnętrznie. Z hostingiem resellerskim możesz bezpośrednio wystawiać rachunki klientom za hosting i dbać o utrzymanie, podczas gdy inna firma dostarcza infrastrukturę.
Jak wybrać dostawcę hostingu
Twój wybór planu hostingowego nieuchronnie wpłynie na Twoją stronę, ale pamiętaj, że to tylko usługi; Twój wybór dostawcy jest równie ważny.
Oto kilka kluczowych pytań, na które należy odpowiedzieć podczas wyboru hosta:
Wydajność
Wydajność i czas działania mogą decydować o sukcesie lub porażce Twojej strony internetowej. Wydajność Twojej strony wpływa na optymalizację pod kątem wyszukiwarek (SEO), współczynnik odrzuceń i wskaźniki konwersji, a także na to, jak zaufanie budzi Twoja strona w oczach odwiedzających. Nie przesadzamy, mówiąc, że niezawodność serwera bezpośrednio wpływa na wyniki finansowe Twojej strony internetowej.
Każdy dostawca, którego rozważasz, powinien oferować gwarancję czasu działania na poziomie co najmniej 99%. Oceń funkcje związane z wydajnością hosta, takie jak pamięć podręczna, przechowywanie na SSD i dostęp do Content Delivery Service (CDN).
Nie polegaj tylko na twierdzeniach i recenzjach. Przetestuj wydajność hosta za pomocą narzędzi takich jak PageSpeed Insights od Google. Jeśli to możliwe, możesz nawet chcieć uzyskać dostęp do konta testowego lub zapisać się na bezpłatny okres próbny i użyć go do dalszego testowania.
Oprogramowanie
Niezależnie od tego, czy tworzysz osobistego bloga, czy kolejny duży technologiczny startup, każda strona internetowa opiera się na pewnych technologiach. Wybierając dostawcę hostingu, sprawdź jego dokumentację techniczną, aby upewnić się, że usługa obsługuje oprogramowanie, usługi i języki, których planujesz użyć.
Na przykład, będziesz potrzebować rozwiązania hostingowego, które wspiera PHP i
MySQL lub MariaDB, jeśli chcesz uruchomić WordPress.
MySQL
MySQL to system zarządzania relacyjnymi bazami danych, który oferuje praktyczne narzędzia do zarządzania. Możesz używać MySQL do tworzenia, modyfikowania i wydobywania danych z relacyjnych baz danych za pomocą języka programowania SQL. Może również kontrolować dostęp użytkowników do bazy danych.
Czytaj więcejNajlepsi dostawcy oferują łatwą instalację popularnych aplikacji i przyjazne dla użytkownika panele do zarządzania kontem. DreamHost zapewnia instalator WordPress jednym kliknięciem, plany już skonfigurowane dla WooCommerce oraz wbudowany Kreator Stron dla bezproblemowego tworzenia i zarządzania stronami internetowymi.
Bezpieczeństwo
Według Norton, co roku 800 000 stron jest zhakowanych. Dlatego nawet dla mniejszych stron internetowych, cyberbezpieczeństwo powinno być najwyższym priorytetem.
Aby zapewnić sobie najlepszą możliwą ochronę przed zagrożeniami takimi jak malware i DDoS (rozproszona odmowa usługi), wybierz dostawcę hostingu, który stosuje aktualne protokoły bezpieczeństwa i oferuje funkcje ochrony Twojej strony.
Certyfikaty Secure Socket Layer (SSL) są szczególnie ważne dla zapewnienia bezpieczeństwa Twojej strony i użytkowników. Dodanie certyfikatu SSL do Twojej strony może być dodatkowym wydatkiem, ale niektórzy dostawcy hostingu (tak jak DreamHost) mogą włączyć go do Twojego planu bez dodatkowych kosztów.
Kolejną funkcją, na którą warto zwrócić uwagę, są automatyczne codzienne kopie zapasowe. Zapewniają one możliwość przywrócenia strony, jeśli zostanie uszkodzona przez złośliwy kod lub utracisz swoje dane.
Skalowalność
Większość nowych witryn zaczyna od niskobudżetowego planu. Jednak w miarę rozwijania swojej obecności w internecie, będziesz potrzebować więcej zasobów, przepustowości i przestrzeni dyskowej, aby utrzymać swoją stronę dla wszystkich użytkowników. Host oferujący łatwe uaktualnienia do planu Virtual Private Server (VPS), Zarządzany WordPress, lub Dedicated Hosting może ułatwić ten proces.
Jeśli wybierzesz dostawcę hostingu, który utrudnia zmianę planu, możesz znaleźć się w sytuacji, w której będziesz musiał przejść do nowego dostawcy zaledwie kilka miesięcy po uruchomieniu strony. Może to ostatecznie okazać się stratą czasu i pieniędzy.
Wsparcie Techniczne
Twoja relacja z Twoim dostawcą hostingu powinna mieć charakter długotrwały. Niezawodne wsparcie klienta jest kluczowe dla obopólnie korzystnej relacji. Upewnienie się, że Twój host posiada wiele metod kontaktu oraz zespół wsparcia dostępny 24/7 powinno zagwarantować, że ktoś będzie dostępny zawsze, gdy będziesz potrzebować pomocy.
Ponadto, specjalne wsparcie dla WordPress, e-commerce lub innych nisz może okazać się przydatne. Wybór hosta z doświadczonym zespołem zapewni Twojej stronie najlepsze możliwe wsparcie.
Na przykład, jeśli wybierzesz DreamPress, nasz specjalistyczny zarządzany hosting WordPress, uzyskasz priorytetowy dostęp do naszej elitarnej grupy wewnętrznych ekspertów WordPress.
Cennik
Oczywiście, Twój budżet jest kluczowym czynnikiem przy wyborze hostingu internetowego. Shared Hosting może kosztować od 3 do 10 dolarów miesięcznie na początek. Plany VPS są w cenie od 20 do 50 dolarów miesięcznie, podczas gdy serwery dedykowane kosztują od 100 do ponad 500 dolarów miesięcznie.
Pamiętaj, że możesz nie być na tym samym planie na zawsze. Jeśli chcesz wybrać hosta na dłuższy czas, zastanów się, jakiego rodzaju zasoby mogą być ci potrzebne w przyszłości i sprawdź ceny planów, które mogą spełnić twoje wymagania.
Podobnie, upewnij się, że sprawdziłeś opłaty za odnowienie u potencjalnego hosta, jak również koszty początkowej rejestracji.
Jeśli potrzebujesz anulować swój hosting z jakiegokolwiek powodu, będziesz także chciał uniknąć nadmiernych opłat. Mądrze jest wybrać hosta, który oferuje darmowy okres próbny oraz takiego, który ma hojną politykę zwrotów lub gwarancję zwrotu pieniędzy.
Inne Funkcje
Wraz ze wszystkimi wyżej wymienionymi punktami, warto również rozważyć jakie inne funkcje oferuje każdy host.
Na przykład, czy w ramach Twojego planu hostingowego otrzymujesz konta e-mail? Czy możesz zagłębić się w system plików swojej strony za pomocą Secure File Transfer Protocol (SFTP)? Jeśli potrzebujesz naprawić błędy lub zoptymalizować swoją stronę, czy Twój host zapewnia dostęp do Twojego pliku .htaccess?
.htaccess
u2019.htaccessu2019 to plik konfiguracyjny używany przez oprogramowanie serwera sieciowego Apache. Plik .htaccess zawiera dyrektywy (instrukcje) które mówią Apache jak się zachować dla konkretnej strony internetowej lub katalogu.
Czytaj więcejWarto rozważyć wszystkie te pytania, podejmując ostateczną decyzję dotyczącą dostawcy hostingu.
Jak skonfigurować swoją stronę na Shared Hosting
Więc rozważyłeś za i przeciw, i wybrałeś swojego gospodarza sieciowego. Kolejnym krokiem jest skonfigurowanie Twojego planu hostingowego.
Najczęstszym wyborem, szczególnie dla nowych właścicieli stron internetowych, jest Shared Hosting. Aby pokazać, jak to działa, przejdźmy przez proces konfiguracji strony — od założenia konta i wyboru planu, po budowanie i zabezpieczanie Twojej strony.
Krok 1: Zarejestruj się do swojego planu Hostingowego
Pierwszym krokiem do wprowadzenia Twojej strony na świat jest zapisanie się do planu hostingowego. To zadanie różni się w zależności od hosta.
Jeśli zdecydujesz się na hosting u nas, po prostu przejdź na stronę Shared Hosting i kliknij na niebieski przycisk Zacznij Teraz pod listą funkcji wybranego planu. Zostaniesz przeniesiony do kreatora, który przeprowadzi Cię przez proces zakupu planu i tworzenia konta DreamHost.
Po prostu wykonaj kroki, aby wszystko ustawić. Możesz zdecydować się na zarejestrowanie domeny od razu podczas procesu lub zostawić to zadanie na później. Wybór zależy całkowicie od Ciebie. Nie ma właściwego ani błędnego sposobu, aby to zrobić.
Tworzenie konta DreamHost znajduje się na trzeciej stronie (Bezpieczne Zamówienie). Poniżej znajdziesz dodatkowe opcje, które możesz skonfigurować dla swojej nowej strony.
Jeśli planujesz użyć WordPressa do budowy swojej strony, zdecydowanie polecamy zaznaczenie opcji wstępnej instalacji platformy oraz użycie Kreatora Stron WP. Może to znacznie usprawnić proces uruchamiania strony.
Krok 2: Poznaj Panel Sterowania
Po utworzeniu konta i zakupieniu planu hostingowego możesz zalogować się do swojego panelu kontrolnego za pomocą adresu e-mail i hasła, które podałeś podczas rejestracji.
W planach Shared Hosting DreamHost, kontrolowanie Twojej strony jest dość łatwe. Przez panel użytkownika możesz zobaczyć wszystko, co jest związane z Twoimi stronami internetowymi, domenami i kontem hostingowym na jednym panelu.
Po lewej stronie znajdziesz wszystkie dostępne funkcje:
- Domeny: W tej zakładce znajdziesz dostęp do istniejących domen lub możesz zarejestrować nowe.
- WordPress: Tutaj masz dostęp do wszystkich usług WordPress, które dodałeś do swojego konta, takich jak nasz DreamPress: Zarządzany Hosting WordPress. Możesz również dodawać nowe instalacje WordPress z tego menu.
- Poczta: To menu zapewnia wszystko, co potrzebne do zarządzania twoimi usługami e-mail.
- Użytkownicy: Tutaj znajdziesz opcje dodawania i zarządzania dodatkowymi użytkownikami, którzy zostali dodani do twojego konta.
- Bazy danych MySQL: Jeśli kiedykolwiek będziesz potrzebować dostępu do swoich baz danych MySQL, możesz skorzystać z tej opcji, znajdującej się w menu Więcej.
Jest jeszcze wiele do zbadania w panelu, dlatego zalecamy poświęcić kilka minut na kliknięcie w różne linki i zapoznanie się z lokalizacją różnych elementów.
Krok 3: Zarejestruj Swoją Domenę
Jeśli nie zarejestrowałeś swojej domeny podczas początkowego procesu rejestracji, powinieneś to zrobić teraz. Twoja nazwa domeny nadaje Twojej stronie główny URL i wyznacza jej unikalne miejsce w sieci. Nikt inny nie może używać Twojej domeny po jej zarejestrowaniu.
Nasz plan Shared Unlimited hosting zawiera darmowy kredyt na rejestrację domeny. Masz miesiąc od momentu zapisania się, aby wykorzystać kredyt, więc jeśli nie jesteś pewien, jakiej domeny chcesz, możesz trochę czasu pomyśleć. Jednak nie możesz zacząć budować swojej strony internetowej, dopóki Twoja domena nie zostanie zarejestrowana.
Aby zarejestrować domenę, przejdź do swojego panelu DreamHost i przejdź do Domains > Manage Registrations.
Stamtąd możesz wyszukać domenę, której szukasz. Jeśli jest dostępna, możesz dodać ją do swojego koszyka.
Pamiętaj, że mogą upłynąć do 72 godzin, zanim Twoja domena stanie się dostępna po jej zakupie. Więc jeśli spieszy Ci się, aby Twoja strona była online, najlepiej zająć się tym zadaniem jak najszybciej.
Krok 4: Dostosuj swoją stronę WordPress
Posiadając zarejestrowaną domenę, możesz zacząć budować i dostosowywać swoją stronę WordPress.
Istnieje wiele sposobów na podejście do projektowania stron internetowych, oczywiście. Gorąco polecamy korzystanie z naszego narzędzia Kreator Stron WP, ponieważ znacznie upraszcza to proces. Jeśli nie włączyłeś tej opcji podczas rejestracji, możesz skontaktować się z wsparciem w dowolnym czasie, aby ją aktywować.
Najłatwiejszym sposobem dostępu do panelu WordPress i strony administracyjnej jest po prostu przejście do yourwebsitename.com/wp-admin w przeglądarce, gdzie “yourwebsitename.com” to nazwa domeny Twojej strony. Możesz również uzyskać dostęp do panelu, klikając link w wiadomości e-mail, którą otrzymałeś podczas konfigurowania konta.
Jeśli włączyłeś Kreator Stron WP, po raz pierwszy zalogujesz się do swojego panelu, zostaniesz powitany przez kreatora “Rozpoczynanie”. Ten kreator przeprowadzi Cię przez trzy szybkie kroki, aby rozpocząć budowanie swojej strony.
Kiedy zakończysz, wrócisz do swojego panelu, z nowym elementem dostępnym w menu: Inspiracje. Stamtąd możesz edytować motyw WP Site Builder i dokonywać innych zmian.
Krok 5: Zwiększ bezpieczeństwo dzięki certyfikatowi SSL/TLS
SSL (Secure Sockets Layer) oraz jego następca, TLS (Transport Layer Security), to protokoły, które pomagają w bezpiecznym przesyłaniu danych w Internecie.
Witryny korzystające z SSL/TLS mają „https” w adresie URL, a większość przeglądarek wyświetla ikonę kłódki na pasku adresu, aby wskazać, że witryna korzysta z tego zabezpieczenia.
Oferujemy darmowy certyfikat SSL/TLS dla osobistych stron internetowych. Strony e-commerce mogą skorzystać z naszej współpracującej oferty z certyfikatem Sectigo Verified SSL. Niezależnie od wybranej oferty, kroki dodania certyfikatu są takie same.
Otwórz swój DreamHost Panel i przejdź do Strony internetowe > Zabezpiecz Certyfikaty.
Z tego ekranu możesz zarządzać istniejącymi certyfikatami na swoich stronach lub dodać nowy, klikając przycisk Dodaj. Następnie po prostu postępuj zgodnie z dostarczonymi instrukcjami.
Krok 6: Skonfiguruj swój E-mail
Ostatecznie polecamy skonfigurowanie e-maila na Twojej domenie. To zapewnia prosty i niezawodny sposób na komunikację z odwiedzającymi stronę i klientami. W zależności od Twojego planu, hosting e-mail może być wliczony w cenę lub dostępny jako płatna dodatkowa opcja.
Aby uzyskać dostęp do ustawień e-mail w swoim planie DreamHost, odwiedź swój panel użytkownika i kliknij na E-mail.
Tam znajdziesz opcje dostępu do swojego e-maila, dodawania nowych adresów e-mail, zarządzania ustawieniami spamu i więcej. Aby skonfigurować e-mail na nowej domenie, przejdź do Zarządzaj E-mailem > Utwórz Nowy Adres E-mail i postępuj zgodnie z instrukcjami.
Konfiguracja Zarządzanego Shared Hosting
Podczas gdy Shared Hosting to opcja typu DIY, Managed Hosting zapewnia bezproblemowy sposób na uruchomienie Twojej strony internetowej. Decydując się na te plany, nie musisz martwić się o zarządzanie i utrzymanie strony.
Kiedy zapisujesz się do zarządzanego planu hostingowego, Twoje konto powinno zawierać wstępnie zainstalowany wybrany CMS lub oprogramowanie. Na przykład oferujemy zarządzane plany dla WordPress.
To oznacza, że musisz przejść tylko przez podstawowy proces konfiguracji swojego oprogramowania, a następnie jesteś gotowy do działania.
Kiedy twoja strona jest już online, dostawca powinien zadbać o aktualizacje zabezpieczeń i optymalizację serwera. Niektórzy hostowie oferują dodatkowe funkcje, takie jak tymczasowa strona jednym kliknięciem. Pozwala to na testowanie nowych pluginów, dodatków, szablonów i motywów, aby upewnić się, że działają poprawnie przed wdrożeniem na Twojej stronie na żywo.
Konfiguracja hostingu VPS
Proces konfiguracji VPS różni się w zależności od wybranego rodzaju hostingu.
Niektórzy dostawcy oferują hosting VPS zarządzany samodzielnie, co jest bardzo podobne do posiadania własnego serwera. Oznacza to, że masz dużo kontroli nad konfiguracją swojego VPS, ale będziesz również odpowiedzialny za stronę techniczną — taką jak decydowanie ile RAM i jakie procesory potrzebujesz.
W przeciwieństwie do tego, zarządzane plany VPS działają bardzo podobnie do zarządzanego hostingu współdzielonego. Główna różnica polega na tym, że masz przydzielone miejsce w wybranych centrum danych.
Z DreamHost, zarządzany hosting VPS jest dostępny jako dodatek do regularnego konta shared hosting.
Aby skonfigurować swoje pierwsze VPS:
- W twoim Panelu Użytkownika przejdź do VPS w lewej kolumnie pod Dodaj Produkt
- Kliknij przycisk Dodaj Serwer VPS
- Na stronie Dodaj VPS, wybierz preferowany pakiet VPS
- Użyj opcji na ekranie, aby zdecydować, czy migrować dane z twojego współdzielonego serwera na VPS, oraz czy anulować twoje obecne współdzielone gospodarowanie
- Kliknij przycisk Zdobądź ten VPS, aby zakupić wybrany plan
Aby skonfigurować dodatkowe wirtualne serwery prywatne, powtórz powyższe kroki, pomijając numer cztery.
Zacznij Dziś z DreamHost
Solidny hosting to fundament każdej udanej strony. Pozwala dostarczać treści i osiągać maksymalną liczbę potencjalnych klientów, bez ciągłego strachu przed awarią techniczną.
Jeśli szukasz niezawodnego rozwiązania hostingowego, DreamHost ma dla Ciebie odpowiednią ofertę. Nasz hosting oferuje gwarancję czasu działania na poziomie 100%, wiodącą na rynku wydajność oraz doskonałe wsparcie techniczne.
Oferujemy również szereg planów hostingowych w przystępnych cenach: Shared Hosting, Zarządzany Hosting WordPress, VPS, Hosting Chmurowy i więcej. Zarejestruj się dzisiaj, aby zobaczyć, jak łatwo można hostować stronę internetową online.
Hosting, który napędza Twój cel
Dbamy o to, by Twoja strona była szybka, bezpieczna i zawsze dostępna, aby Twoi odwiedzający Ci zaufali.
Wybierz swój plan